facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Dětské afektivní záchvaty


Ilustrační fotografie


Spoustu matek se s nimi u svých dětí již setkaly – afektivní záchvaty, kdy malé dítě křičí, dupe, vzteká se a najednou ztichne, přestane dýchat a zmodrá. Takhle nějak může vypadat afektivní záchvat, který nemusí být nijak zvláště nebezpečný, ačkoliv často vypadá hrozně a bezvýchodně.

Jak se projevují

Afektivní záchvaty se objevují u dětí kolem 3 let, někdy i dříve. Poznáte je podle toho, že dítě v takovém stavu nereaguje na oslovení, začne z ničeho nic křičet, dupat, smýkat se po zemi a lehce zmodrá v obličeji v důsledku krátkodobé zástavy dechu. Někdy může dojít i ke ztrátě vědomí.

Příčiny záchvatu

Jasná příčina není dosud úplně známa. Může se objevit několikrát měsíčně, ale i denně. Nejnáchylnější děti bývají ty, jejichž matka prožila rizikové těhotenství, či komplikovaný porod. Podle současných výzkumů hraje určitou roli i genetika. Pokud někdo z rodiny (jakékoliv generace) jako dítě trpěl afektivními záchvaty, stoupá riziko prakticky u každého dítěte, které je jejím členem. Určitou roli hraje i výchova, kdy má rodič na dítě určité požadavky, které špatně snáší. Dalším spouštěčem může být i náhlé leknutí či vyvolaný strach.

Ne vždy se však jedná o afektivní záchvat. Dítě každý den naráží na nové překážky, kterým nerozumí a ze kterých může mít strach, což v něm může vyvolat běžné negativní emoce jako je vztek či pláč.

Dá se záchvatům předejít a jak je usměrnit?

Rodič by měl být u praktického dětského lékaře při preventivním vyšetření seznámen s možností afektivních záchvatů a měl by o nich být náležitě poučen. Záchvatům se bohužel úplně předejít nedá. Je však důležité vědět, co v dané situaci dělat. Pokud dítě dostane záchvat, je nutné se ho pokusit nějakým způsobem „vzbudit“. Například poplácáním po zadečku, stříknutím vody do obličeje či poklepáním na hrudník. Nikdy bychom neměli dopustit, aby se záchvat příliš rozvinul. Měli bychom dítě v okamžiku, kdy si všimneme prvních příznaků ihned usměrnit.

Kdy zajít ke specialistovi?

Pokud se záchvaty objevují až příliš často a mají horší průběh, je na místě uvažovat o další možné nemoci neurologického typu. Nechte svému dítěti udělat detailní laboratorní vyšetření, aby byl případný výskyt epilepsie, či jiné nemoci spojené se záchvaty zjištěn.





Kdy navštívit logopeda Kdy navštívit logopeda

Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v...

Denní a noční pomočování dětí Denní a noční pomočování dětí

Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o...

Desatero proti dětské obezitě Desatero proti dětské obezitě

Dětské nadváze či obezitě se i navzdory různým lákadlům typu McDonald´s nebo Burger King dá bez problémů předejít. Pokud má Vaše dítko větší apetit, než je zdrávo nebo pokud má již lehkou nadváhu, je třeba dodržovat...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka