facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Jak vypravit dítě na tábor


Ilustrační fotografie


První tábor je pro dítě něco nového a vzrušujícího, ale zároveň cítí obavy, zda se mu tam nebude stýskat či zda všechno sám bez rodičů zvládne. Více než děti jsou však vystrašené samotné maminky, které přemýšlejí, co sbalit, zda si tam dítě najde kamarády, jestli se mu nebude stýskat a podobně. Aby byl tábor pro dítě zábavnou zkušeností, je třeba vše dobře a v klidu promyslet.

Kdy dítě vlastně poslat na tábor?

Hranice, kdy dítě vyslat na tábor je dosti individuální. Není určena jen věkem, ale také samostatností jedince. Jedná se především o hygienu, nějakou zkušenost s odloučením od rodičů (hlídání babičkou, družina) a také nějaká základní organizační schopnost (vybalování a balení věcí). Dítě by se dále nemělo cítit zle v kolektivu dětí a mělo by schopné poslouchat i jinou autoritu než jsou rodiče či učitelé. Na tábor jezdí děti většinou už od 5 let, ale jak bylo řečeno, vše je individuální a není na místě tlačit na pilu, pokud by to dítě nezvládalo.

Jaký tábor vybrat a co si z něj mají děti odnést

V dnešní době se po České Republice nabízí spousta táborů s různým zaměřením (pohádkový, taneční, s bojovým uměním, s koňmi...). Vždy záleží na věku a zálibě dítěte. Tábory by měly sloužit nejen jako zábava a vyplnění volného času dítěte o prázdninách, ale také by měly děti naučit dodržovat pravidla, rozvíjet sociální komunikaci a cítění. Dítě by na tábor mělo především samo chtít – není dobré ho proti jeho vůli nutit. Vracet by se poté mělo plné krásných zážitků a třeba i nových kamarádů. Pokud se vrátí sklíčené a smutné, promluvte si s ním, co se mu na táboře nelíbilo. Příště ho buď pošlete jinam, nebo mu zařídíte jinou aktivitu – třeba u babičky či u příbuzných.

Tipy pro maminky, jak dítě správně vybavit:

1. Sama zvažte, co dítě zvládne lépe – chatku nebo rovnou stan?
2. Věci balte společně s dítětem, ať ví, kde co má.
3. Na 1. tábor nechte dítě jet se sourozencem či kamarádem, bude se tak cítit jistější.
4. Neslibujte, že když se mu tam nebude líbit, že pro něj okamžitě přijdete, děti to při sebemenším nepohodlí rády využívají a nenaučí se osamostatnit a poradit si.
5. Pokud vedení táboru nedoporučuje či zakazuje vozit mobilní telefon, dodržte to.
6. Dítěti klidně piště dopisy každý den, zároveň mu přibalte adresu vašeho domu, aby mohlo také poslat pohled či dopis.
7. Pokud budete mít jakékoliv nejasnosti, neváhejte se informovat u vedoucích tábora – jsou na to zvyklí.
8. Nemějte o své dítě strach a nestresujte se, většina dětí případné problémy, které vás napadnou vyřeší a poradí si samy.





Rodiče posedlí bezpečím dětí Rodiče posedlí bezpečím dětí

Dříve bylo na vesnicích běžné, že si malé děti hráli venku a nebylo dne, kdy by nepřišly s „odřenou hubou". Rodiče to brali jako normální běžnou věc a zbytečně se o děti nestrachovali, protože...

První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat? První menstruace – jak si o ní s dcerou popovídat?

Vaše dcerka roste jako z vody a pomalu přichází období, kdy se z malé holčičky stane mladá dáma. S tím však přichází i spousta změn, například první menstruace. Vypadá to, že vše potřebné...

Lyžování s dětmi Lyžování s dětmi

S nástupem zimy přichází i zimní radovánky, které lákají nejen dospělé, ale především děti. Pokud se letos chystáte na dovolenou na horách a máte malé děti, jistě vás zajímá, od kolika let by měly vlastně začít lyžovat, co vše je třeba...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka