facebook
Příjemnou noc, je pátek 22.11.2024 a svátek slaví Klement

Tourettův syndrom


Ilustrační fotografie


Zdá se vám, že jsou vaše děti neposedné, dělají bez důvodu zvláštní zvuky či pohyby a vás to začíná zneklidňovat? Tourretův syndrom má jasné příznaky, které však bývají pro běžnou veřejnost stále neznámé a nejasné.

Jak se projevuje

Tourretův syndrom se projevuje kolem 7. roku života ale může se objevit i v 18ti. Jedná se o vrozené neurologicko-psychiatrické onemocnění, které je způsobené vrozeným postižením hlubokých částí mozku. Postižení se projevuje tiky, které jsou rozdělené do dvou skupin: pohybové a zvukové. Při pohybových člověk několikrát za den nekontrolovatelně mrká, škube končetinami či hlavou nebo dělá různé grimasy. U zvukových příznaků postižený píská, chrochtá, vykřikuje, vydává skřeky či opakuje věty po jiných. Tyto reakce jsou částečně potlačitelné ale vyžadují velké psychické úsilí a většinou se míjí účinkem.

Další projevy a příčiny

Život s Tourretovým syndromem nebývá pro postiženého nijak jednoduchý. V některých případech se může stát, že postižený z ničeho nic vykřikuje vulgární slova nebo je agresivní, což společnost shledává nechutné a takto nemocné lidi nepochopí. Lidé s tímto syndromem bývají nesoustředění, puntičkářští, neposední a často hyperaktivní. Celý život mají nutkavý pocit provádět různé rituály, které je často unavují a obtěžují, ale jsou nutné, protože jim přinášejí úlevu. Tato nemoc je také spojena s obsedantně-kompulzivní poruchou, která se projevuje nutkavým opakování různých činností.

Průběh nemoci a léčba

Tourretovým syndromem trpí zhruba 50 ze 100 000 lidí a postihuje spíše muže než ženy. Tato nemoc je bohužel při všech snahách a vypětí neléčitelná. Může se ale během života do jisté míry změnit. Žádné léky nejsou v tomto případě potřeba, jen opravdu velká dávka trpělivosti rodičů, učitelů a okolí. Platí, že čím víc je daný člověk ve stresu či napětí, tím se nemoc více projeví. V žádném případě se však nedotýká inteligence. Naopak, tito lidé mají výjimečné nadání a ve svém oboru vynikají – spekuluje se, že samotný W. A. Mozart či Charles Dickens tímto syndromem trpěli. Odborníci však tvrdí, že i s Tourretovým syndromem se dá prožít plnohodnotný život, jen je třeba speciální a individuální přístup.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka