facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Dítě a pobyt v nemocnici


Ilustrační fotografie


Pobyt v nemocnici je pro každého stresovou záležitostí. Pokud jsme již dospělí a je to opravdu nutné, pár nocí na nemocničním lůžku přežijeme. Co to však znamená pro malé dítě, které je na své matce závislé a je zvyklé být se svou rodinou 24 hodin denně? V dnešní době jsou nemocnice naštěstí vybavené tak, aby dítě mohlo pobyt strávit i se svým rodičem. Jak dítě na pobyt v nemocnici co nejcitlivěji připravit?


S dítětem otevřeně mluvte

Pokud vaše dítě podobná zkušenost čeká, je dobré ho na to dostatečně předem připravit. Jestli máte malé dítě, je dobré mu o hospitalizaci povědět asi týden dopředu. Možná vám to přijde moc pozdě, ale je to z toho důvodu, že dítě nevnímá čas v delších rozmezích a už vůbec nepřemýšlí nad minulostí, či budoucností. Zajímá ho to, co je právě teď. Pokud máte starší dítko, které si již plně uvědomuje souvislosti, začněte s ním o pobytu hovořit dříve.


Jak to říct?

Je nesmysl lhát a tvrdit dítěti, že jede někam na tábor nebo na výlet. Pokud vám to charakter nemoci dovolí (může se jednat o plánovaný operativní zákrok nebo o infekční nemoc, která vždy vyžaduje akutní hospitalizaci, takže na probírání situace není čas), vysvětlete mu popravdě, o co se jedná. Řekněte mu, proč jde do nemocnice ale rozhodně ho nestrašte. Nemocnice nemá rád nikdo, ale není dobré tvářit se, že se jedná o mučírnu. Zároveň ale podotkněte, že ho může potkat nepříjemná věc, jako např. injekce, apod. Pokud možno, sdělte dítěti délku pobytu a odpovězte na všechny otázky, které vám položí.


Co ještě můžeme udělat?

Každý rodič by si měl předem u lékaře zjistit, co jeho dítě vlastně čeká – nebojte se na cokoliv zeptat. Lépe poté dokážete dítěti na různé otázky odpovědět. Rozhodně se informujte o nemocnici, kde bude vaše dítě hospitalizováno – pravidla, možnosti. Na závěr: Pokud to jenom trochu jde, zůstaňte s dítětem v nemocnici. V dnešní době to ve spoustě zařízeních není problém, jen je třeba se předem zeptat. Nic totiž dítěti pobyt v nemocnici nezpříjemní víc, než přítomnost vlastního rodiče.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka