facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Růstové bolesti


Ilustrační fotografie


Typické růstové bolesti se vyskytují u jinak zdravých dětí během nočních hodin, bolest v obou dolních končetinách jim znemožňuje usnout či je ze spánku budí. Epizoda bolesti trvá nejčastěji 10-40 minut, může se opakovat v dalších dnech i během jedné noci. Bolestivá jsou především kolena, stehna, někdy holeně a lýtka. Nejčastěji se vyskytují ve věkové skupině 3-15 let, mírně více u chlapců a hypermobilních dětí. Při vyšetření končetin je nález normální.  Růstové bolesti se objeví u 10-20% dětí, nejčastěji po pátém roce života. Objevují se velké individuální rozdíly mezi dětmi nejen v trvání bolesti a její frekvenci (1-20x do měsíce, typicky 1-2x týdně), ale také v intenzitě. Zatímco některé děti pociťují jen mírný dyskomfort a jsou spíše celkově neklidné, jiné trpí výraznými bolestmi, které je opakovaně budí ze spánku a zabraňují jim usnout. Někdy bývají bolesti doprovázeny nutkavým pocitem neklidu končetin. U menších dětí jsou často doprovázeny intenzivním pláčem a zmateností. Méně časté, ale také možné jsou bolesti končetin horních, v tříslech nebo v zádech. Bolesti ustupují po určité době spontánně nebo po masážích a ráno po probuzení je dítě v pořádku, odpočaté, bez potíží, často si na epizodu ani nepamatuje.

Klinické vyšetření nevykazuje žádné změny v období klidu ani během záchvatu bolesti. Klouby jsou typicky bez otoku, zarudnutí, zvýšené teploty na kůži nad kloubem a ani celková teplota dítěte není zvýšená, pokud není bolestmi významně stresováno.

Příčina těchto potíží není známa, souvislost s růstem je spíše spekulací, pravděpodobně nesprávná, jelikož růst je u dětí v tomto věku lineárním, konstantním procesem, neprobíhá nárazově. Novější teorie hovoří o svalovém přetížení, anatomických odchylkách ve stavbě kloubů nebo také v psychogenních faktorech. Značná část dětí si totiž taktéž stěžuje na bolesti hlavy nebo bříška. Může být také přítomen nižší práh bolesti. Významně vyšší výskyt je u dětí s ADHD a v rodinách rodičů s nespecifickou chronickou bolestí. Často se také vyskytují u mladých atletů a baletek či gymnastek.

Problémy nejčastěji vymizí v dlouhém horizontu 6-24 měsíců, někdy ovšem přetrvávají až do věku po 15. roce. Růstové bolesti jako takové však mizí po ukončení období růstu a u dospělých se proto nevyskytují. Po vyloučení organických příčin onemocnění je potřeba zahájit tzv. symptomatickou terapii, jejíž základním kamenem je přesvědčení rodiče i dítěte o nezávažnosti problému. Dětem během epizod bolesti pomáhá zejména jemná masáž končetin, kde významnou úlohu hraje právě kontakt s rodičem. Tato role bývá mnohdy větší než role samotné analgezie ve formě nejrůznějších mastiček a krémů s obsahem látek tlumících bolest. U dětí s opakovanými výskyty záchvatů bolesti je vhodné navečer podat slabé analgetikum, např. paracetamol, ne však dlouhodobě, případně je možné vymyslet a provádět nějaký rituál „zastrašující bolest“. Důležité je hravou formou cíleně posilovat svalstvo dolních končetin pomocí rehabilitačních cviků.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka