facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Listerióza


Ilustrační fotografie


Listerióza je infekční onemocnění, které řadíme mezi tzv. alimentární choroby. Tyto choroby se do organismu dostávají skrze kontaminovanou potravu. Listerióza je způsobena bakterií Listeria monocytogenes, která se za normálních okolností nachází v půdě, rostlinách, vodě nebo v trávicím traktu zvířat. Člověk může být tímto onemocněním nakažen nebo se stát bacilonosičem.

Nutno podotknout, že u lidí se vyskytuje spíše ojediněle, ale v jistých případech může dojít i k epidemii. Nejohroženějšími jedinci jsou plod, novorozenec, onkologičtí pacienti a lidé se sníženou imunitou. Jak již bylo poznamenáno výše, listerie často kontaminují potravu a mezi rizikové patří zejména: nepasterizované mléko, saláty, uzeniny, zrající sýry, nemytá zelenina, nedostatečně tepelně zpracované pokrmy apod. Obecně jsou rizikovější potraviny, které se před vlastní konzumací tepelně neupravují a také potraviny, které jsou po dlouhou dobu skladovány v chladničce.

U novorozence může listerióza probíhat ve dvou základních formách. Rozvíjí se onemocnění s rychlým nebo s pomalým nástupem. Nemoc s časným nástupem je často získaná ještě v období před narozením (skrze placentu), zatímco nemoc s pozdním nástupem je získaná při narození nebo v krátké době po narození. První typ je velice nebezpečný, jelikož při něm se vytváří mikroabscesy (malé ohraničené záněty) a granulomatózní záněty v mnohých orgánech plodu, což často vede k potratu.

Listerióza u dospělých způsobuje různá onemocnění. Mezi ně patří např. zánět spojivek, kožní infekce nebo i zánět měkkých plen mozkových (meningitida). Je zapotřebí zdůraznit, že toto onemocnění je závažné hlavně u osob se sníženou imunitou. Uvažuje se dokonce i nad tím, že listerióza může přispívat k rozvoji Crohnovy choroby, ale tato úvaha ještě nebyla potvrzena.

Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání vhodných antibiotik.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka