facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Deprese u předškolních dětí a dospívajících


Ilustrační fotografie


V dnešní uspěchané době nejsou strach a deprese u dospělých žádnou novinkou. Ale co děti? Dlouhou dobu se o dětských depresích jen spekulovalo a diskutovalo. Především proto, že děti a dospívající nejsou ještě plně emocionálně a psychicky vyzrálé osobnosti, a tudíž se jich stav „bolavé duše“ zdánlivě netýká. Opak je ale pravdou - dětská deprese skutečně existuje a není radno ji podceňovat. Jak ji rozpoznáme a jak ji léčit?


Diagnóza deprese


Nejprve je třeba stanovit diagnózu. Depresi běžně podléhá kolem 10ti % dětí, z toho většinu tvoří dívky. Určit opravdovou depresi je u dětí obtížné, protože často reagují jako jiné děti - zlostí a podrážděností. To ale na rozdíl od „běžných dětí“ mívá pravidelný ráz a postupně se stupňuje. U dospívajících je výskyt přirozeně častější, protože je to období porovnávání se s ostatními a touha mezi ně zapadnout, nebo naopak vyniknout. Pokud jsou tyto psychické problémy silné, mohou vyústit v opravdovou depresi. Někteří jedinci mohou mít opačné reakce a upadnout do stavu apatie.


Možné příčiny


Všeobecně se rozeznávají 2 faktory deprese: biologický a psychologický. Ten biologický je vázán na dědičnost. Pokud tedy někdo z rodičů trpí depresí, existuje určitá možnost, že k ní bude mít sklony i dítě. Psychický faktor se týká narušených vztahů v rodině, disharmonického prostředí (rodiče závislí na alkoholu či drogách, rozvod, týrání, domácí násilí, ambiciózní rodiče, nezájem ze strany rodičů), neuspokojení základních potřeb dítěte, zdravotního handicapu, narození sourozence, nízkého sebevědomí, stresu ze školy či úmrtí blízkého. Vždy záleží na citlivosti a odolnosti jedince – někdo dokáže snést i smrt člověka poměrně dobře, někdo je vystresovaný i z běžných každodenních událostí.


Jaké jsou příznaky deprese


Největším problémem se jeví již zmíněné narušené vztahy s rodiči či vrstevníky. Dítě či dospívající přestává reagovat na okolí, nemá z ničeho radost a někdy může být i agresivní. U dospívajících také více hrozí myšlenky na sebevraždu nebo připojení se ke špatné partě či k sektě. Jako rodič je třeba být velmi všímavý a rozpoznat a léčit depresi dříve, než dojde k nějaké tragické události.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka