facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Deprese napadá i batolata


Ilustrační fotografie


V předchozím článku jsme se zabývali tématem deprese u předškolních dětí a dospívajících a nyní se zaměříme na deprese u batolat. Spousta lidí si myslí, že batolata a kojenci depresemi, vzhledem k nízkému věku trpět nemohou, protože svět kolem sebe ještě tolik nevnímají. Někdy se ale stává, že je toho moc i na tak malé dítě a může se to odrazit právě na jeho duševním stavu.


Nejčastější spouštěče deprese


Situace spouštějící stres, které mohou vyústit v depresi:

- chronická nemoc dítěte
- nedostatečné naplňování základních potřeb (fyzické, psychické i emocionální)
- odloučení od matky
- porucha citové vazby
- pocit odstrčení
- špatné stravování
- týrání
- špatné domácí prostředí a zázemí (hádky rodičů, alkohol, drogy)


Jak depresi u dítěte rozpoznat?


Rozpoznat depresi od špatné nálady u dítěte není nic jednoduchého pro psychologa, natož pro laika. Dá se ale vypozorovat podle některých indicií. U dítěte se může projevit nadměrná plačtivost, aniž by dokázalo vysvětlit proč pláče, pokleslá nálada, častá podrážděnost, izolace od okolí, pokles energie, potíže se spánkem, ztráta potěšení z věcí, které ho dříve bavily či ztráta chuti k jídlu. Dále může dítě trpět bolestí hlavy nebo bříška, pocitem odloučení nebo může projevovat známky agresivity.


Deprese je částečně dědičná


Pokud jeden z rodičů trpí depresemi, je riziko výskytu této choroby zvýšené i u dětí. T ovšem neznamená, že rodič trpící depresí bude mít zákonitě vždy depresivní dítě. Také záleží na tom, jak se tyto dispozice v dětském mozku vyvinou a jakou budou mít intenzitu. Léčba deprese se odvíjí od intenzity a typu deprese. Pokud si u svého dítěte všimnete již v batolecím věku něčeho, co se podobá výše uvedenému a co má dlouhodobější ráz, určitě zpozorněte. Zvláště potom, pokud sami touto chorobou trpíte. Neostýchejte se zajít za odborníkem, i kdyby mělo jít o planý poplach. Čím dříve problém začnete řešit, tím lépe.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka