Zapařená místa na tělíčku miminka není žádný med. Každá maminka se jim snaží vyhnout všemožnými pudry a olejíčky, jenže ne vždy se zadaří. Objevují se ve věku kojeneckém, ale mohou pokračovat až do batolecího věku. Existují však preventivní opatření, jak se opruzeninám vyhnout nebo jejich výskyt alespoň zmírnit.
Příčina opruzenin
Opruzeniny se nejčastěji vykytují v místech záhybů, jako jsou třísla, oblast genitálů, hýždě, paže a krk. Příčina bývá většinou v nevhodném neprodyšném oblečení či v nedostatečné hygieně. Existuje spousta typů tohoto kožního onemocnění, většina vzniká při mechanickém dráždění v místě záhybů, kde působí chemický rozklad potu, moči nebo stolice. Může vznikat při tření plen o pokožku, kde sídlí spousta bakterií a mohou zde vzniknout i plísně či puchýřky. Místa opruzenin jsou zabarvená do červena a většinou pálí, svědí, bolí a mokvá.
Preventivní opatření
Abychom předešli opruzeninám, koupeme dítě zásadně jen mýdlem, které obsahuje glycerin a to místa, která jsou nejvíce ohrožená – třísla, ruce, nohy a hýždě. Není nutné kojence koupat každý den. Celé tělíčko namydlíme pouze jednou týdně. Dále můžeme používat olivový či slunečnicový dětský olej, který nanášíme hlavně v období po porodu do 20ti dnů, kdy se pokožka přirozeně odlupuje. Dítě zásadně nekoupeme s pěnou, kůži příliš vysušuje. Také se vyhněte dlouhému pobytu v chlorované vodě. Dále je důležité při každém přebalování dítě důsledně umýt od zbytků stolice pod tekoucí vodou. Poté použijeme mast speciálně určenou pod plenky, protože dovolí pokožce „dýchat“ i pod plenami.
Když dojde k opruzeninám
Pokud se Vám nepodařilo opruzeninám zabránit, začněte s nápravou ihned, jakmile si všimnete zarudlých míst na tělíčku. Kojence častěji přebalujte a delší dobu jej nechte bez plen, aby měla pokožka možnost se zotavit. Poté naneste nejlépe kalciovou či zinkovou mast. Používejte v zásadě jednorázové pleny a pokud možno změňte dětskou kosmetiku či prací prášek. Pravidelně kontrolujte místa zapářky a odstraňujte již odumřelou kůži. Pokud se stav pokožky nezlepší, je nezbytné navštívit lékaře.
|
Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...
V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...
Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.