facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Obstruktivní bronchitida


Ilustrační fotografie


Nachladilo se vaše dítko a špatně se mu dýchá, slyšitelně při dýchání píská? Pak se z obyčejného zánětu horních cest dýchacích pravděpodobně stal zánět průdušek, tzv. bronchitida. Jde o velmi časté onemocnění zvláště v kojeneckém a batolecím věku a zimním období. Je dobře léčitelné, ovšem bývá poměrně častou příčinou hospitalizace malých dětí, proto je mu potřeba věnovat pozornost a včas dítě odvést k lékaři. Těžká nerozpoznaná bronchitida může totiž vašeho potomka přivést až k selhání dýchacích funkcí a potenciálně tak ohrozit na životě. Proto je potřeba navštívit obvodního lékaře nebo dětskou pohotovost co nejdříve.

Jak tuto zákeřnou nemoc poznat? Typicky za 3-4 dny po začátku příznaků podobných rýmě a chřipce se přidává suchý, dráždivý kašel, který může být tak usilovný, že až vyvolá bolesti za hrudní kostí. Děti trápí horečky a únava, jsou malátné. Za několik dní se kašel postupně mění v produktivní, jsou vykašlávány hleny a to ve značném množství. Děti je často polykají, což vede ke zvracení. Kromě toho je kojenec či batole dušné, dýchání je pro něj namáhavé, někdy můžeme vidět zatahování svalů na hrudníku a v podžebří. Typické je hvízdání, jež děti vydávají při výdechu. Ten je celkově prodloužen, kvůli hlenu usazenému v průduškách, působícímu překážku proudícímu vzduchu – odtud název obstruktivní.

Stav je velmi podobný astmatickému záchvatu, někdy až neodlišitelný. Při první bronchitidě však není potřeba panikařit, neznamená to, že máte doma malého astmatika. Většina dětí si tímto onemocněním za svůj život projde bez následků. Opatrnější je však potřeba být v případě, že dítě dostalo zánět průdušek opakovaně nebo pokud jsou rodiče alergici, případně astmatici, či pokud je u dítka samotného již prokázána nějaká alergie.

A jak se bronchitida léčí? V naprosté většině případů stačí tzv. symptomatická léčba, při níž je dítěti dopřán klid na lůžku, podává se mu dostatek tekutin, mohou se přidat vitaminy, doporučuje se zvlhčení vzduchu a přidávají se léčiva s mukolytickým a expektoračním účinkem – ty pomohou hlen v průduškách rozpustit a vykašlat, např. Ambrosan nebo Mucosolvan. Antibiotika se podávají jen v případě neustupujících příznaků nebo prokázané bakteriální infekci (při první návštěvě lékaře by měly být provedeny stěry z nosohltanu), vzhledem k tomu, že většina bronchitid je způsobená primárně viry, neměla by žádný účinek. Nejčastěji dochází k ústupu onemocnění do 5-10 dnů.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka