facebook
Dobré ráno, je úterý 8.4.2025 a svátek slaví Ema

Novorozenecká žloutenka


Ilustrační fotografie


Novorozenecká žloutenka je nemoc, která se týká miminek těsně po narození. Obvykle se objevuje už druhý nebo třetí den a mizí kolem šestého dne. Ve vážnějších případech může přetrvat až po dobu tří týdnů, rozhodně tedy není radno ji podceňovat. Žloutenka vzniká z důvodu předčasného zániku červených krvinek a souvisí tedy s chudokrevností kojence.

Proč je novorozenecká žloutenka tak častá

Žloutenka se objevuje až u 50 % novorozenců. Pokud tedy i vaše dítko potkala, rozhodně nevěště hlavu a zbytečně se nestresujte. Žloutenka je projevem změny prostředí, ve kterém se dítě nachází. Uvnitř vašeho těla se kyslík do tělíčka novorozence dostává skrz placentu a toho kyslíku je jiné množství než ve vzduchu.

Jaké děti jsou žloutenkou ohroženy

Pokud má miminko nižší porodní hmotnost, je porozené předčasně nebo trpí některou infekční nemocí, může se u něj žloutenka projevit dříve a mít i vážnější průběh. Závažnost novorozenecké žloutenky nutně nesouvisí se zabarvením kůže, na kterém se může odrazit také kojení. Jelikož mateřské mléko je plné hormonů, které žluté zabarvení pokožky podporují.

Příznaky žloutenky

Novorozenecká žloutenka rozhodně nijak nesouvisí s infekční žloutenkou typu A, B nebo C, se kterou se běžně setkáváme. Nejedná se o virový zánět jater, ačkoliv kůže a oční bělmo má rovněž žluté zabarvení. Mezi další méně obvyklé příznaky patří našedlá pokožka novorozence. Novorozenecká žloutenka se ověřuje kožním testem. Měří se hladina bilirubinu a případně se přistupuje k léčbě světlem.

Jak se léčí novorozenecká žloutenka

Dítě by mělo být pravidelně kojeno a co nejvíce vystavováno běžnému dennímu světlu (rozhodně ale ne slunci - jelikož dětská pokožka je velmi citlivá a náchylná na spálení). Pokud novorozenecká žloutenka neodezní, doporučuje se zvolit fototerapie, která využívá působení modrého světla o specifické frekvenci.





První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Černý kašel Černý kašel

Černý kašel je zákeřné onemocnění, proti kterému se naštěstí očkuje. Od 13. týdne života dítěte se podává takzvaná hexavakcína, která má celkem tři dávky. Očkování je povinné, takže se maminky nemají čeho u svých...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka