facebook
Příjemnou noc, je neděle 24.11.2024 a svátek slaví Kateřina

Reflux u miminek


Ilustrační fotografie


Reflux u miminek je zdravotní komplikace, která je vyvolána neúplným uzávěrem v oblasti mezi jícnem a žaludkem. V důsledku toho dochází k tomu, že miminko často ublinkává nestrávené mléko v doprovodu s kašlem či chrčením. Výjimečně se může tento stav zkomplikovat i zánětem dýchacích cest. Reflux se nejčastěji vyskytuje u nedonošených miminek, ale může se objevit i u donošeného novorozence, a to až do pátého měsíce věku miminka.

Postupně se trávicí systém miminka zacelí a reflux jej už netrápí. Ve výjimečných případech se však mohou problémy s tím spojené projevit i v dospělosti. Reflux je pro miminko velice nepříjemný. Ztěžuje kojení, což má za následek, že tolik nepřibývá na váze. Po krmení blinká a i později po kojení má problémy s trávením, které se projevují pálením žáhy a plynatostí. Miminko je proto velice neklidné, špatně spí a celkově dobře neprospívá.

Maminka by si měla všímat, kolik mléka miminko vyblinká, v jaké četnosti a za jak dlouho po krmení. Všechny tyto údaje je pak následně nutné konzultovat s pediatrem. Obecně se doporučuje, aby miminko leželo v poloze nakloněné na 30° a ve stejném sklonu, aby se i chovalo. Tím se omezí návratu žaludečních šťáv do jícnu.

S miminky, u nichž se reflux vyskytuje, by se mělo zacházet jemně. Rodiče musí dávat pozor, aby jim nestlačovali bříško a přebalování by mělo probíhat před krmením. Samotné kojení by mělo být častější a po menších porcích, aby se trávení zbytečně nezatěžovalo. Uvádí se, že samotné kojení zlepšuje zdravotní stav miminka s refluxem, protože mateřské mléko zajišťuje řádné vytvoření střevní mikroflóry. V případě umělé výživy se pak prodávají mléka s označením AR (antireflux), která jsou určené právě pro miminka s refluxem.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka