facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Syndrom náhlého úmrtí kojence


Ilustrační fotografie


Náhlá smrt kojence, v odborném světě známá pod zkratkou SIDS (z anglického sudden infant death syndrome), někdy také crib death, je záhadným a těžce vysvětlitelným fatálním onemocněním, které děsí již dlouhá pokolení maminek. Jde o stav, kdy je kojenec nalezen ležící bez známek života v postýlce, bez předchozích zdravotních potíží a navzdory pitvě je příčina neobjasnitelná. Četnost této příhody je cca 2%, v České republice tedy při současné plodnosti postihne 20-25 dětí ročně.

Zmínky o tomto onemocnění lze nalézt již v Bibli. Původně byly obviňovány matky, že dítě v nepozornosti během spánku zalehly a udusily, což vedlo např. v Prusku ke konci 18. století k zákazu spánku dětí pod 2 roky společně s rodiči, pod pohrůžkou vězení či tělesného trestu.

Za obecné faktory nutící k obezřetnosti jsou považovány chladné měsíce a mužské pohlaví dítěte, neboť dlouhodobým pozorováním bylo zjištěno, že se vyskytuje častěji u chlapečků, ve věku 2-5 měsíců a zejména v zimě. Důvod však opět není znám. Nebezpečí také může čekat na podvyživené a nedonošené děti.

V dnešní době, pokud je při pravidelných kontrolách kojence u lékaře nalezeno nějaké riziko, např. pokud se tento problém již někdy vyskytnul ať už přímo u dítěte nebo ve vzdálenější rodině, objeví se nějaké problémy s dýchacím traktem, nervovou soustavou či metabolismem, je dítě sledováno a v případě potřeby je zapůjčena speciální podložka, na které pak miminko spí. V okamžiku, kdy přestane na krátkou dobu dýchat, spustí se alarm. Ten většinou dítko probudí a „připomene mu“, že se má nadechnout, ale především přivolá rodiče.

A co můžete pro své miminko udělat doma sami?

Dávejte pozor, aby nespalo na příliš měkkém povrchu, aby se mu tvářička při případném otočení na bříško moc nezabořila. Také se snažte místnost příliš nevytápět a drobečka oblékat přiměřeně, stejně jako to nepřehánět s nejrůznějšími přikrývkami, polštářky a hračkami. Snažte se, aby děťátko leželo spíše na zádíčkách, polohu na bříšku omezte pouze na chvíle, kdy je pod dohledem, pokud toto uložení vyžaduje kupříkladu křikem. Miminko taktéž nevystavujte pasivnímu kouření.

Některé studie taktéž ukazují na fakt, že u takto malých dětí je vhodné použití dudlíku pro zamezení vzniku SIDS. Jednak podporuje polohu obličeje směrem od matrace, jednak je spánek dítěte mělčí a snáze se tak samo probudí při jakémkoliv nepříjemném pocitu. Na druhou stranu je pravda, že mohou zvyšovat riziko vzniku infekčních onemocnění.





Plavání miminek Plavání miminek

Říká se, že nejlepším sportem v těhotenství je plavání.  U toho však můžeme zůstat i s malým kojencem. Co si ale pod plaváním kojenců vlastně představit? Důležité je dodržovat postup, jakým dítě seznámíme s vodou, aby...

Typy golfových kočárků Jak vybrat golfový kočárek?

Ve Funbaby najdete celou řadu golfových kočárků. Kromě toho vám ale taky poradíme, pro jak staré děti se golfáče hodí, jaké jsou jejich varianty a na co se při jejich výběru zaměřit.

Bryndáky a slintáčky od  TAMAITI jsou barevné a hravé Bryndáky a slintáčky od TAMAITI jsou barevné a hravé

Jakmile dítěti začneme dávat příkrmy nebo se mu začnou prořezávat první zoubky, žádná maminka se bez nich neobejde. Chrání dětské oblečení proti znečištění od pokrmů během jídla nebo při pití.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka