Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se popisují od nepaměti, ale samotné označení má historii mnohem kratší. Název byl odvozen od bratrů Enga a Čanga Bunkerových, kteří přicestovali do Evropy (přesněji do Francie) z rodného Siamu, aby podstoupili operaci, díky které by mohli být odděleni. Operace se nakonec neuskutečnila především proto, že bylo velké riziko ohrožení na životech bratrů Bunkerových.
Výskyt siamských dvojčat v populaci není tak velký, odhaduje se zhruba na jeden porod z 50 000 porodů. Nutno podotknout, že u velké části takovýchto jedinců není jejich vada slučitelná se životem.
Siamská dvojčata jsou nejčastěji srostlá v oblasti hlavy, beder nebo hrudníku a sdílejí spolu část kardiovaskulárního systému – i s tím je spojena řada komplikací. Tato vada je náročná i z psychosociálního hlediska a takoví jedinci jsou často stavěni do neřešitelných životních situací (hledání partnera, založení rodiny, zaměstnání, studium), která u nich velmi často vedou k rozhodnutí podstoupit chirurgické oddělení. Takový zákrok je velice riskantní a ve většině případů bohužel končí smrtí dvojčat. Přesto existuje určitá možnost úspěšného oddělení – první takový úspěch byl zaznamenán roku 1952 v USA.
Tento stav lze odhalit již při vyšetření těhotné ženy a dojde-li k takovému nálezu, tak je často lékařem doporučeno umělé ukončení těhotenství.
|
Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak...
Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a...
Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.