Jednovaječnými dvojčaty označujeme takové jedince, kteří vznikají na začátku zárodečného vývoje rozdělením rýhující se zygoty na dvě části. Zygota je buňka, která vzniká splynutím samčího a samičího prvojádra, tedy vajíčka a spermie. Dojde k rozdělení jedné zygoty, nikoliv vzniku dvou samostatných zygot (jako tomu je u dvojvaječných dvojčat).
Jednovaječná dvojčata jsou vždy stejného pohlaví a disponují také stejnou genetickou výbavou, s tím souvisí i to, že jsou si doslova podobní jako vejce vejci. Stejnou podobu si však nemusí zachovat po celý život, jelikož jednovaječná dvojčata jsou po narození vystavena různým vnějším vlivům a pokud dojde k rozdílnému způsobu života dvojčat, např. stane-li se jeden ze sourozenců kuřákem, tak se u něj dříve objeví projevy stárnutí nežli u druhého, který byl celý život nekuřákem. Pouze dvojče kuřák bude mít s tím spojenou vyšší pravděpodobnost vzniku různých malignit (karcinom plic, jazyka, rtu atd.), ale vůbec nejčastější chorobou u kuřáků je ateroskleróza (kornatění tepen) a s tím sdružené následky (např. infarkt myokardu). Právě na principu studie dvojčat (kuřák + nekuřák) jsou mimo jiné založeny výzkumy vlivu cigaretového kouře na lidský organismus.
Stejná genetická výbava může předurčovat i k tomu, že pokud se u jednoho z jedinců rozvine nějaká geneticky podmíněná choroba, tak je téměř jisté, že se rozvine i u druhého. Je důležité zdůraznit slovo „téměř“, jelikož spousta chorob je sice geneticky podmíněných, ale také záleží i na vnějších vlivech, kterým jsou oba jedinci vystavení – takové choroby označujeme jako multifaktoriální (je jich většina). Mezi takové choroby patří např. Diabetes mellitus 2. typu, ateroskleróza, arteriální hypertenze a spousta dalších.
Jednovaječná dvojčata mají často tendenci se vzájemně rozlišovat, jelikož ne vždy je totožná podoba sourozenců výhodou. Každé z dvojčat může mít i jiné zájmy - neplatí, že to co se líbí jednomu, musí se zákonitě líbit i druhému.
Odhaduje se, že výskyt jednovaječných dvojčat je 1:250 ze všech porodů. Více se rodí dvojčata dvojvaječná. V nedávné době byl zaznamenán nárůst počtu narozených dvojvaječných dvojčat především díky rozvoji metod umělého oplodnění. V dnešní době dochází k vylepšování metodik umělého oplodnění, proto počet dvojvaječných dvojčat narozených na základě umělé fertilizace poněkud poklesl.
|
Každé miminko vyžaduje šetrné zacházení. Mnoho maminek se už při pohledu na svého drobečka strachuje, že ho nějak nešetrně chytnou a ublíží mu. Připravili jsme článek pro všechny budoucí a čerstvé maminky, které si tak...
Jako siamská dvojčata označujeme jedince téhož pohlaví, kteří se vyvíjí v děloze matky jako jednovaječná dvojčata, ovšem s tím rozdílem, že jsou v některých partiích svých těl srostlí. Případy narození srostlých dvojčat se...
Dvojvaječná dvojčata vznikají oplozením dvou samostatných vajíček dvěma spermiemi v jednu chvíli. To znamená, že na rozdíl od jednovaječných dvojčat zde vznikají dvě samostatné zygoty, nikoliv jedna zygota, která se rozdělí.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.