facebook
Příjemnou noc, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Zhoršené dýchání v těhotenství


Ilustrační fotografie


Každý člověk by se měl zajímat o to, zda správně dýchá. Údajně až 75 % lidí dýchá špatně, v běžném životě je to ale nijak neomezuje. Na problémy pak ženy často narazí až v průběhu těhotenství, kdy pociťují stažené průdušky a zhoršené dýchání, s nímž se rozhodně nechtějí celých devět měsíců potýkat. V tomto článku se dozvíte, jak správně v těhotenství dýchat a jak se to naučit nebo co způsobuje vaše zhoršené dýchání.

Dýchat bychom měli zhluboka pomocí bránice až do břicha. Většina lidí dýchá bohužel spíše mělce, a to s pomocí hrudníku nebo krčních obratlů. Pokud jste navíc často ve stresu, tak i zbytečně zadržujete svůj dech. Chřipky, angíny a další nemoci dýchání jen zhoršují, jelikož se neléčí přirozenou cestou, ale různými chemickými léky, které mnohdy snižují celkovou odolnost organismu. Pokud se chcete naučit dýchat správně, je ideální navštívit například hodinu jógy. Právě jóga je totiž osvědčeným dechovým cvičení, na kterém navíc snáze porozumíte sama sobě.

Zvýšená potřeba kyslíku v těhotenství

Hlavním důvodem, proč se v těhotenství více zadýcháváte, je zvýšená potřeba kyslíku, kterého tělo potřebuje nyní více než dříve. Zvyšuje se totiž objem krve v těle a vaše srdce i plíce musí pracovat mnohem rychleji. S tímto se spojuje také zvýšený tep v těhotenství a vznikající kyslíkový deficit. Může se vám tak stát, že se snáze zadýcháte cestou do schodů nebo při náročnější fyzické aktivitě - při jízdě na kole, rychlé chůzi, běhu - i to je jeden z důvodů, proč se doporučuje v těhotenství zvolnit. Vaše tělo totiž velký nápor zkrátka nedokáže udýchat.

Spolu s miminek v bříšku se zvětšuje i děloha, která se rozpíná a utlačuje další orgány včetně plic a bránice. Právě bránice dýchání výrazně napomáhá. Nachází se v těle mezi hrudní a břišní dutinou. Vlivem utlačené bránice se také snižuje kapacita plic.

Existuje nějaké řešení?

Se zadýcháváním způsobeným těhotenstvím obecně nelze nic dělat. Nejprve je potřeba ale odhalit jeho příčinu. Pokud je přirozené, je dobré se na chvilku zastavit a zhluboka se nadechnout. Doporučuje se rovněž pilovat dechová cvičení a jógu, jelikož ta vám dýchání dokáže usnadnit. Za dušnost mohou také srdeční vady nebo špatná funkce štítné žlázy. I tyto problémy se mnohdy odhalí až právě v těhotenství. Zadýchávat se můžete také vlivem stresových situací. Proto vám doporučujeme veškeré problémy a starosti řešit s klidnou hlavou.





Hemoroidy Hemoroidy

U některých žen se během těhotenství může vyskytnout nepříjemná komplikace, o níž se ovšem příliš nemluví – hemoroidy. Jedná se o křečové žíly, podobné, jako se mohou vytvářet na nohou, jež se však tvoří v konečníku, což...

Eklampsie Eklampsie

Eklampsie, dříve známa jako božec, je záchvatovitým onemocněním postihujícím rodičky těsně před/po či během porodu, ve výjimečných případech v šestinedělí. Navazuje nejčastěji na syndrom preeklampsie, což je...

Anémie v těhotenství Anémie v těhotenství

Anémie je jedna z možných zdravotních komplikací, se kterými se žena může v těhotenství setkat. Anémie je pokles červených krvinek v krvi, který má za následek snížení hladiny hemoglobinu, což je krevní barvivo, které...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka