facebook
Dobré odpoledne, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Problémy se zuby v těhotenství


Ilustrační fotografie


Zubní potíže se v těhotenství týkají mnoha maminek. Jsou to totiž potíže, které obvykle přicházejí nečekaně a nevybírají si tedy, zda jste těhotná či nikoliv. Těhotenství může také k zubním problémům ještě dopomoci, jelikož se během něj mění složení slin a vy tak máte vyšší kyselost v ústech. To vede ke zvýšené chuti na sladké a k větší konzumaci sladkostí, které se mohou právě negativně podepsat na stavu vašeho chrupu.


Časté záněty dásní

Zánět dásní je jedním z nejčastějších zubních problémů obecně a také nejběžnější zánět v lidském těle. Jestliže jste měla problémy s dásněmi již před otěhotněním, velmi pravděpodobně budou v těhotenství pokračovat nebo se ještě více posílí. Pokud zánět před otěhotněním nevyléčíte nebo nedoléčíte, velmi snadno se stane vlivem hormonů akutním problémem, jehož řešení nebude zrovna příjemné. Zarudlé, oteklé a také bolestivé dásně dokáží opravdu potrápit. Dokonce si tímto typem potíží můžete přivodit i předčasný porod.


Rizika spojená s častým zvracením

Nejednu maminku trápí ranní nevolnosti. Časté zvracení, které je u mnoha budoucích rodiček v těhotenství téměř na denním pořádku, sebou také může nést nepříjemné zdravotní komplikace. Má totiž negativní vliv na stav vašich zubů. Ty se pod přívalem žaludečních kyselin stávají citlivější a je u nich vyšší riziko propuknutí zubního kazu.


Jestliže si pravidelně nečistíte zuby, množí se v ústech škodlivé bakterie. I když je tedy náročné v pravidelné hygieně pokračovat, měla byste se překonat a zuby si pravidelně čistit, stejně jako pravidelně obměňovat zubní kartáček. Problémy s chrupem těhotných žen pomáhá řešit také fluoridová voda, kterou si můžete ústa vypláchnout. V těhotenství je také více než kdy jindy nezbytné dbát na správnou techniku čištění zubů, jejíž nedostatky se mohou právě teď mnohem snáze a rychleji projevit.





Přenášení Přenášení

Vedle dětí, které se na svět derou předčasně existují i těhotenství, kdy se miminku na svět z matčina bříška příliš nechce. Hovoříme pak o tzv. přenášení neboli potermínové graviditě. Jde o situaci, kdy nedošlo k porodu ani ve 40...

Ptyalismus aneb slintání nejen blahem Ptyalismus aneb slintání nejen blahem

Mezi méně známé „nežádoucí účinky“ těhotenství patří tzv. ptyalismus. Co se za tímto odborným názvem skrývá? V podstatě jde o nadměrné slinění, ať už samostatně se vyskytující či spojené s ranními nevolnostmi, v počátcích gravidity.

Zácpa v těhotenství Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství bohužel není ničím ojedinělým. Dokonce se uvádí, že trápí až polovinu těhotných žen. Mezi příčiny, které každého jistě napadnou, patří nedostatečný příjem tekutin, strava chudá na vlákninu a nedostatek...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka