facebook
Příjemnou noc, je sobota 12.4.2025 a svátek slaví Julius

Zamlklý potrat


Ilustrační fotografie


V dnešní době je bohužel velké procento žen, které postihne potrat. Je to velmi negativní emoční zážitek, který poznamená každou, která jím projde. Ve srovnání se samovolným potratem dostává žena jasné signály, že je něco v nepořádku, ale v případě zamlklého potratu nemusí mít budoucí maminka ani tušení, že se něco děje.

Příznaky zamlklého potratu

Zamlklý potrat nese svůj název podle toho, že se na první dojem nedá poznat a je téměř bezpříznakový. Důvodem bývají poškozená vajíčka či spermie, porucha splynutí zárodečných buněk, či nedostatečná produkce hormonů. Spolehlivě se na potrat přijde až kolem 7. týdne těhotenství podle ultrazvuku, kdy Vám může doktor sdělit smutnou zprávu, že neslyší srdeční akci plodu a dítě tedy přestalo dýchat. Jde o to, že se plod z dosud nejasných příčin přestává vyvíjet a vlastně zemře v děloze.
 Problém bývá pro maminku patrný až ve chvíli, kdy se plod chystá vyloučit z těla a projeví se to špiněním či krvácením. Pokud je diagnóza stanovena ultrazvukem, je maminka poslána na lehký operační zákrok tzv. kyretáž (výškrab dutiny děložní v narkóze), protože samovolné vyloučení z těla může způsobit infekci, či jiné komplikace.

Neztrácejte naději

V případě, že žena prodělá zamlklý potrat, není vůbec nic ztracené. Spoustě žen, které se rozhodly, že po nějaké době znovu zkusí otěhotnět, se to opravdu povedlo. Jen je třeba vyčkat nějaký ten čas, protože v případě zamlklého potratu nejvíce utrpí psychika ženy. Psychická podpora rodiny a partnera je tedy velmi důležitá. Nový pokus o miminko doporučují lékaři kolem 3-6 měsíce, aby se tělo dostatečně zregenerovalo a připravilo se na opětovné těhotenství.





Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Naučte se relaxovat v těhotenství Naučte se relaxovat v těhotenství

Odpočinek je v těhotenství nesmírně důležitý. I pokud jste v neustálém pracovním stresu a shonu, naučte se každý den relaxovat. Každá budoucí maminka by měla šetřit své síly, protože ji co nevidět čeká několik nejnáročnějších...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka