facebook
Dobré odpoledne, je sobota 19.4.2025 a svátek slaví Rostislav

Pozor na rentgenové záření


Ilustrační fotografie


Existuje mnoho věcí a podnětů, kterým by se budoucí maminky měly vyhýbat. Jednou z nich je i rentgenové záření. Jestliže vás tedy čekají nějaká důležitá vyšetření a operace, rozhodně je odložte až na dobu po porodu. Samozřejmě je možné, že lékaři řeknete, že těhotná nejste, on rentgen provede a vy nakonec budete. Jestliže se něco takového stane, zbytečně se nestresujte, s velkou pravděpodobností totiž vše dopadne dobře.

Jen minimální ozáření

Často se můžete dočíst, že rentgen je obecně škodlivý a v těhotenství se může výrazně podepsat na zdraví vašeho miminka. Často jsou tyto obavy ale naprosto zbytečné, jelikož při pořizování rentgenových snímků nedochází k žádnému masivnímu ozáření, spíše naopak. Množství radiace, kterému je vaše tělo vystaveno, je zde opravdu jen minimální. Je však potřeba, aby lékař dodržel všechny bezpečnostní zásady během rentgenu. Velmi také záleží na tom, v jakém stádiu se vaše těhotenství nachází. Žádná rozumná maminka by jistě na rentgen dobrovolně nešla. Většinou se tedy jedná o začátky těhotenství, kdy vůbec ještě nevíte, že jste těhotná.

Kdy je pro plod riziko největší

Jestliže jste těhotná a lékař vás chcete rentgenovat, tuto skutečnost mu určitě sdělte. Byť se jedná jen o zuby, prst na ruce nebo ve vašich očích o jinou banalitu. I pokud se snažíte otěhotnět, rentgen se doporučuje podstoupit v první části cyklu - tedy ještě než otěhotníte.

Největší rizika z rentgenového zařízení plynou zhruba mezi 15. dnem těhotenství a 3. měsícem. Ve druhé a třetí třetině těhotenství tak vážné riziko již nehrozí a je tedy možné použití rentgenu, ovšem jen ve velmi vzácných případech (například tehdy, když by vás ohrožovala některá smrtelně nebezpečná choroba). Lékař musí při vyšetření vždy použít ochrannou olověnou zástěru. K rentgenu v oblasti břicha existují i alternativy, například v podobě ultrazvuku nebo magnetické rezonance, které jsou pro vaše miminko neškodné.

Co může rentgen způsobit a jaké je pravděpodobnost negativních dopadů

To, že se rentgen negativně projeví na vašem těhotenství, je opravdu velmi malá pravděpodobnost. Ačkoliv každou možnou hrozbu je určitě nejlepší eliminovat. Statistiky uvádějí, že k poškození plodu dochází zhruba v 1 z 10 000 případů. Pokud máte pochybnosti, seznamte se situací svého gynekologa, který může provést vyšetření, nímž zjistí, zda měl rentgen na plod nějaký dopad. Při rentgenu se obecně zvyšuje pravděpodobnost poškození orgánů nebo vyvolání mentální retardace. Pokud si ale nejste ničím jista, rozhodně neuvažujte například o potratu. V drtivé většině případů se jedná jen o plané obavy.





Hořčík v těhotenství Hořčík v těhotenství

Organismus těhotné ženy je v průběhu celého těhotenství a následného období kojení vystaven poměrně velké zátěži. Tělo ženy totiž musí zajistit dostatečný přísun veškerých živin svému miminku, ale zároveň potřebuje i...

Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka