facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Kmenové buňky jsou nadějí regenerativní medicíny. Jejich zdroj si lze zajistit už při porodu.


Ilustrační fotografie

Lidem se závažnou neurologickou diagnózou či rozsáhlým degenerativním onemocněním kloubů svítá naděje v podobě léčby kmenovými buňkami. Výzkum týkající se využití kmenových buněk jde stále dopředu. Významným zdrojem kmenových buněk jsou pupečníková krev a nově je v České republice také dostupná metoda odběru tkáně pupečníku.

Z několika nejnovějších klinických studií, prezentovaných koncem loňského roku na Mezinárodním konsorciu pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI) v Brně, je patrné, nejmodernější pracoviště již léčbu využívají, případně ji testují. Zhruba dvě desítky klinických studií s využitím buněčné terapie probíhají v Ústavu experimentální medicíny akademie věd České republiky (ÚEM AVČR). Existují různé typy kmenových buněk i různé zdroje, například: kostní dřeň, tukové tkáně, pojivové tkáně, pupečníková krev, tkáň pupečníku a další. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole například testuje léčbu kmenovými buňkami u 14 pacientů, kteří trpí nevyléčitelným neurologickým onemocněním, amyotrofickou laterální sklerózou. Mezinárodní tým vědců a lékařů ze čtyř různých států – USA, ČR, Slovenska a Litvy dokončuje rozsáhlou studii, která se týká léčby kloubní artrózy kmenovými buňkami. Buněčná terapie je vhodná i pro onkologickou léčbu.  Podle účastníků konference je léčba s využitím vlastních kmenových buněk pacienta velice bezpečná a zpravidla není zatížena závažnými vedlejšími účinky.

Jak bezbolestně získat zdroj kmenových buněk

Významným zdrojem kmenových buněk je pupečníková krev, nově v Česku také tkáň pupečníku. Kmenové buňky z tkáně pupečníku, stejně jako z pupečníkové krve, jsou mladé, chorobou, prostředím či léčbou nezatížené buňky, které jsou uchované v čase „nula“ života jedince. Jejich potenciál množení je proto největší, což je velkou výhodou oproti jiným zdrojům kmenových buněk. První odběr tkáně pupečníku proběhl na podzim loňského roku v Thomayerově nemocnici v Praze. Podle primáře Petra Kolka, který prvý odběr tkáně pupečníku v Čechách vedl: „Dnes nikdo nedokáže přesně odhadnout, co všechno se zničí, když kmenově buňky z krve a tkáně pupečníku končí místo uskladnění jako nepoužitý biologický odpad. I proto jsem nadšený, že jsem se mohl aspoň v malém podílet na zavedení nového medicínského postupu v Čechách. Fandím kmenovým buňkám a regenerativní medicíně“.

Velké naděje pro regenerativní medicínu

Mezenchymální kmenové buňky, které tkáň pupečníku obsahuje, se vlastnostmi a potenciálním použitím navzájem doplňují s buňkami z pupečníkové krve. Zatímco v pupečníkové krvi převládají krvetvorné kmenové buňky, používané zejména na léčbu hematologických a onkologických onemocnění, tkáň pupečníku je bohatým zdrojem mezenchymálních kmenových buněk. „Obsahuje jich minimálně desetinásobně víc v porovnání s pupečníkovou krví“, vysvětluje vedoucí vědy a výzkumu Cord Blood Center  RNDr. Miroslav Kubeš, CSc. a dodává, „protože jsou schopné přeměnit se na různorodé buňky anebo tkáně v lidském organismu, představují obrovský potenciál pro vyvíjející se  léčbu mnoha onemocnění v regenerativní medicíně.“

Ve světě probíhá několik desítek klinických studií, kde se účinnost buněk z tkaniva pupečníku ověřuje při rozmanitých diagnózách – cirhóza jater, skleróza multiplex, cukrovka, popáleniny, ale i diabetická noha či autizmus. „Z mezenchymálních kmenových buněk se velmi lehce můžou vytvořit například buňky a tkáně kosti či chrupavky, nervy, hladké svaly, buňky srdcového svalu, kůže nebo jater,“  říká Miroslav Kubeš. Kromě regenerace tkáně se mezenchymální kmenové buňky z tkáně pupečníku klinicky zkoušejí i jako podpora při standardní transplantaci krvetvorných buněk.

Markéta Hansen, která první odběr tkáně v Čechách absolvovala, komentuje svoje rozhodnutí: „Chci, aby můj syn měl v budoucnu k dispozici všechny možné léčebné postupy, a proto jsem se rozhodla pupečníkovou krev i tkáň pro něj uchovat.“





Sauna v těhotenství Sauna v těhotenství

Pobyt v sauně má pro zdravého člověka blahodárný přínos. Saunování má nejenom relaxační účinky, ale zvyšuje odolnost organismu a utužuje zdraví. Prožívá-li těhotná žena své těhotenství bez komplikací, může...

Plavání v těhotenství Plavání v těhotenství

Jak v období těhotenství plyne čas, roste s ním i vaše bříško a vy si pomalu připadáte jako taková malá velrybka na suchu. Dnes se však nabízí spousta forem cvičení pro těhulky a pokud jste...

Pleť v těhotenství Pleť v těhotenství

Každá žena touží po tom mít dokonale čistou pleť. I když už máme období puberty za sebou a doufáme, že akné, černé tečky a podobné nečistoty už na pleti mít nebudeme, často se bohužel mýlíme.  Pověry říkají, že když těhotná...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka