Vitamín D je pro budoucí maminky jedním z nejdůležitějších vitamínů. Když ve vašem bříšku roste miminko, je přirozené, že se cítíte mnohem více unavená než dříve. Rozhodně to ale s vitamínem D nepřehánějte a držte se doporučené denní dávky maximálně 5 až 7 mikrogramů - hodnota 7 je zvýšená právě u těhotných a kojících žen. Předávkování, které odpovídá přibližně čtyř až pětinásobné denní dávce, může vyvolat zažívací potíže, časté močení, žíznivost nebo podrážděnost.
Jak působí vitamín D
Tento vitamín představuje skupinu několika blízkých látek. Jedná se o vitamíny D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). V naší pokožce tyto vitamíny vznikají vlivem sluníčka, kterého je však během zimních měsíců nedostatek. I pokud trávíte více času doma, měla byste začít hledat způsoby, jak tento vitamín do svého těla doplnit. Kromě slunečního záření, které je schopné pokrýt až 80 % denní potřeby tohoto vitamínu pro naše tělo, ho obsahují také mořské ryby, listová zelenina, játra nebo vejce či mléčné výrobky.
Vitamín D je důležitý především pro tvorbu a mineralizaci kostí a zubů, usnadňuje hojení zlomenin a používá se tedy i jako prevence při osteoporóze. Ovlivňuje metabolismus vápníku a některých orgánů v těle - například ledvin, jater či střev.
Projevy nedostatku vitamínu D
Jak se nedostatek vitamínu D projevuje? Mezi nejčastější projevy, které se týkají především lidí, co se vyhýbají slunci, patří poruchy kostí, zubů a jejich zvýšená lámavost. V dřívějších dobách se na tyto poruchy - například na křivici - podával rybí tuk. Právě ten vitamín D obsahuje ve velkém množství. V souvislosti s nedostatkem vitamínu D je rozšířena také porucha zvaná osteomalacie, jejímž projevem jsou křehčí kosti a náchylnost ke zlomeninám.
Vitamín D a alergie
Vitamín D je v současnosti hodně dáván do souvislosti s alergiemi. Odborníci již v 90. letech upozorňovali, že nadbytek vitamínu D může vést k rozvoji alergií. Pokud budete mít nadbytek vitamínu D, riskujete, že vaše dítko bude již v období kojení nějakou alergií trpět. Proto vitamín D užívejte vždy s rozumem a raději vše konzultujte se svým lékařem, který podle krevních testů může zjistit, zda vám tento vitamín skutečně chybí, a případně vám stanoví, kolik ho budete každý den užívat.
|
Kyselina listová patří do skupiny vitaminu B, a proto se lze setkat s jejím označením jako vitamin B9. Kyselina listová v těhotenství je velice důležitá pro zdravý vývoj miminka. Zejména má významný vliv na správný vývoj centrální...
Sýry jsou kvalitním zdrojem vápníku a bílkovin. Obě tyto složky naše tělo potřebuje. Jak ale přizpůsobit svůj jídelníček v těhotenství a jaké sýry z něj na oněch 9 měsíců (nebo i na delší dobu) vyřadit?
Každá budoucí maminka by měla dbát o svou výživu, aby přijata všechny nezbytné látky. V tomto článku se dozvíte, jaká příprava pokrmů je v těhotenství ideální. Měla byste se vyhnout pouze...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.