facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Jak zmírnit nevolnost v těhotenství


Ilustrační fotografie


Nevolnosti v těhotenství dokáží opravdu potrápit. Týkají se mnoha budoucích maminek - nacházejí se mezi nimi nejen prvorodičky, ale i ženy se zkušenostmi. Mezi nejčastější formy nevolnosti patří zvracení. Zvýšená citlivost na pachy a žaludek jako na vodě dokáže zkomplikovat každé i tak náročné ráno. Nevolnosti přicházejí zejména v prvním trimestru těhotenství. V článku si můžete přečíst několik tipů na to, jak se s nevolností poprat.

Zmírněte nevolnosti stravováním

Prvním pravidlem je konzumace potravin, na které máte chuť a naopak vyhýbání se pokrmům, z jejichž vůně se vám dělá nevolno. Stravu přijímejte v menších porcích, nehltejte a snažte se omezit tuky, po kterých by vám mohlo být těžko. Výhodnější je sníst více malých porcích denně - jezte klidně po dvou hodinách. Nikdy byste neměla dostat vlčí hlad, který by nevolnost jen podpořil. Pokud vyrážíte na procházku do přírody, do kapsy u bundy či do kabelky si přibalte kousek sladkého ovoce, müsli tyčinku nebo malý kousek pečiva. Nevolnosti můžete předcházet i tak, že se hned po probuzení najíte. Stačí opět nějaká drobnost, která vám zvedne hladinu cukru v krvi (sušenka, bonbon).

Dostatečný pitný režim

Pro zmírnění nevolností v těhotenství je důležité dbát na dostatečný pitný režim. Kromě vody vyzkoušejte ovocné a bylinkové čaje. Ne nevolnost pomáhá například máta, zázvor nebo meduňka. Čaj si můžete připravit z čerstvých bylinek nebo ho koupit v obchodě jako sušený - případně i namíchaný.

Aktivní pohyb a relaxace

Ranní nevolnost mohou způsobit rovněž různé léky a výživové doplňky, jelikož se často doporučuje jejich konzumace i na lačno. O lécích, které užíváte, si promluvte se svým doktorem nebo se ptejte v lékárně. Rovněž se vždy vyplatí přečíst příbalový leták. Od nevolnosti často pomůže i pohyb venku na čerstvém vzduchu (procházky, jízda na kole, posezení v parku na lavičce). Domovní prostory dostatečně větrejte. Dopřejte si dostatek aktivního i pasivního odpočinku. Kromě pohybu nezapomínejte na relaxaci s dobrou knížkou v ruce a na pravidelný spánek.





Pálení žáhy v těhotenství Pálení žáhy v těhotenství

Potýkáte se s pálením žáhy? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se dozvíte, co toto pálení způsobuje, jak mu předcházet a jak se s ním vypořádat. Pálení žáhy patří mezi méně časté prvotní projevy těhotenství, pokud vás ale...

Zvýšená citlivost prsou Zvýšená citlivost prsou

Citlivá prsa jsou jedním z nejběžnějších příznaků těhotenství. Pokud se nedostaví hned v jeho počátku, můžete je očekávat v prvních týdnech spolu se zvětšením objemu. Ačkoliv muži často větší prsa vítají, ženy je spíše naopak proklínají.

Bolesti břicha Bolesti břicha

Bolesti břicha provázejí nejednu těhulku. Pokud chcete odhalit jejich příčinu, je v první řadě potřeba rozlišit, v jaké části vás bříško bolí. Nejvíce rizik přinášejí ostré bolesti v podbřišku.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka