Zarděnky se řadí mezi virová infekční exantémová onemocnění. Původcem této choroby je tzv. Rubivirus. Zdrojem infekce je člověk, to znamená, že dochází k přímému přenosu z člověka na člověka. Dalším zdrojem tohoto onemocnění může být i dítě s tzv. vrozenými zarděnkami. Šíření probíhá formou kapének nebo transplacentárně (tedy z těhotné přes placentu na dítě).
Inkubační doba trvá zhruba 15 - 20 dní, poté dojde ke vzniku exantému (tedy vyrážky specifické pro zarděnky). Vyrážka obyčejně začíná na obličeji a odtud se šíří po celém těle s tím, že na periferii (hlavně na končetinách) je méně výrazná. V dutině ústní na patře může být výskyt tzv. petechií (drobné krvavé tečky). Dalším projevem bývá zduření záušních a podtýlních uzlin.
Velké nebezpečí představují zarděnky v těhotenství, především v prvních čtyřech měsících gravidity. Infekce v tomto období vyvolá buď potrat, nebo dojde k porodu novorozence s vrozenými vadami. Kongenitálně (vrozené) získané zarděnky vyvolávají vznik tzv. Greggova syndromu projevující se mimo jiné hluchotou, postižením zraku, vadami CNS, rozvojem srdečních vad atd.
U již narozených dětí nebo dospělých může též dojít ke komplikacím spojených se zarděnkami, mezi ně patří zejména artritida (zánět kloubů), encefalitida (zánět mozku), myokarditida (zánět srdečního svalu) atd.
Léčba spočívá jen ve zmírňování obtíží, při čemž je současně důležitá izolace nemocného od zdravých jedinců.
V dnešní době se v rámci prevence před zarděnkami pravidelně očkuje tzv. MMR vakcínou, která obsahuje oslabené viry spalniček, příušnic a zarděnek. První dávka této vakcíny se dítěti obyčejně podává po prvním roce života dítěte, poté se v příslušných intervalech provádí přeočkování, která by měl hlídat dětský lékař a průběžně na ně zvát.
|
Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...
Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...
Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.