facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Dětská přenosná obrna


Ilustrační fotografie


Pod obecným pojmem dětská obrna si můžeme představit dvě onemocnění, která se od sebe liší. Prvním je tzv. dětská přenosná obrna (také známá pod pojmem Heineova-Medinova nemoc), která je virového původu (Poliovirus). Druhým onemocněním je tzv. dětská mozková obrna, která patří mezi nenakažlivé onemocnění a vzniká na základě poškození mozkové tkáně (nejčastěji nedostatkem kyslíku). Důsledkem obou typů dětských obrn jsou poruchy hybnosti.

V tomto článku se budeme zabývat dětskou přenosnou obrnou, která je v ČR již od roku 1960 zcela vymýcena. Tehdejší Československo se stalo první zemí na světě, kde došlo k vymýcení viru na národní úrovni díky zavedení plošného očkování u dětí. Od roku 1988 se usiluje o vymýcení na celosvětové úrovni, ale to se stále ještě nepodařilo. Dokonce i dnes najdeme země, kde je dětská přenosná obrna stále velkým problémem (např. Pákistán, Afghánistán a několik afrických států). Vakcína byla vynalezena v 50. letech, aktivní imunizace byla u nás povinně zavedena v roce 1957, kdy se vakcína podávala injekční formou až do roku 1960. Tehdy se začalo očkovat formou sirupu ústním podáním (perorálně). Od roku 2007 se opět vrátilo k injekční formě očkování z důvodu možných nežádoucích účinků při perorálním podání.

Dříve, když ještě neexistovala vhodná imunizace, došlo v průběhu epidemií k úmrtí až 25% nakažených dětí a spousta z přeživších trpělo poruchami hybnosti.

Jak se dětská přenosná obrna projevuje? Nejprve je období inkubace, které trvá v rozmezí 5 – 14 dnů. Poté se objevují chřipkové příznaky (únava, teplota, obtíže s trávením, zvýšená potivost a bolesti hlavy). Po odeznění chřipkových příznaků následuje u většiny postižených uzdravení, ale část nemocných se dostává do další fáze, kdy vzniká meningitida (bolesti zad, končetin, svalová ztuhlost). Zhruba 2% postižených se ze stádia meningitidy dostane do tzv. paralytické fáze, kdy dochází k rozšíření nemoci po nervovém systému. Obecně dochází k parézám některých svalů, mezi něž mohou patřit i svaly dýchací (především bránice) a myokard (srdeční sval).

Dětská přenosná obrna se přenáší stolicí nemocného, čímž může být kontaminována voda a potrava.
Nechat očkovat své děti proti dětské přenosné obrně je důležité i přesto, že v naší zemi byla vymýcena. Často se totiž stává, že dojde k nakažení v zahraničí.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka