facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Jak si poradit s bolestí bříška


Ilustrační fotografie


S bolavým bříškem se často setkáváme u kojenců, batolat i u starších dětí. Akutní i chronické bolesti mohou vzniká z celé řady důvodů. Naštěstí jim dnes můžeme docela dobře předcházet, léčit je bylinkami a volně prodejnými přípravky na bolest a samozřejmě také navštívit dětského lékaře. Pojďte se s námi podívat na hlavní důvody bolesti bříška u miminek.

Proč bříško bolí

U mnoha malých dětí se projevují bolesti spojené s „nezralou trávící soustavou“. Ta vede k nadměrnému nadýmání a vyvolává kolikové bolesti v oblasti pupíku. Další příčinou je nadměrné polykání vzduchu spolu se sáním mateřského mléka. Bolesti bříška rovněž může způsobovat překrmování a nadměrné množství cukrů ve stravě. Bolest bříška u miminka může být též spojena s potravinou alergií, a to ať už s alergií na kravské mléko nebo na jiné potraviny.

Prevence před bolestí bříška

Pokud kojíte, vyvarujte se ve svém jídelníčku nadýmavým potravinám. Vyřaďte například čočku, hrách, fazole, květák, cibuli, zelí, čerstvé celozrnné pečivo a další potraviny, které třeba vám samotné nedělají dobře. Jako prevence rovněž poslouží různé bylinkové čaje. Například je osvědčená kombinace máty, fenyklu a anýzu, kterou můžete svému miminku jednou denně připravit. Jestliže se bolesti u miminka vyskytují pravidelně, zkuste si zaznamenat vše, co jste během uplynulých hodin snědla a najít tak potravinu, která tyto bolesti může vyvolávat. Jako prevence také slouží říhnutí po jídle a masírování bříška.

Jak řešit bolest bříška

Na bolest bříška je účinná již zmíněná masáž. Provádějte ji dětským olejíčkem (můžete také zvolit heřmánek, měsíček nebo třeba pupalkový olej). Jemnými krouživými pohyby přejíždějte po bříšku miminka ve směru hodinových ručiček. Pomůžete tak uvolnit střeva. Podobně působí také cvičení s miminkem, teplé obklady nebo koupele. Jestliže miminko dlouhodobě trpí nadýmáním, můžete začít do stravy přidávat probiotika. Jestliže vaše miminko bolestí hodně trpí, určitě navštivte lékaře, který vyloučí vážnější příčiny nadýmání. Jakmile ve 3. až 4. měsíci zesílí břišní svaly a celkově se harmonizuje trávení, miminko se těchto obtíží obvykle zbaví.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka