facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 7.4.2025 a svátek slaví Heřman / Hermína

Otoakustické emise – screening nedoslýchavosti u novorozenců


Ilustrační fotografie


Měření otoakustických emisí je relativně nová metoda vyšetření sluchu u novorozenců, která v některých státech světa běží již bez větších problémů, u nás stále ještě není na úrovni povšechného testování novorozenců, naštěstí k tomu zdárně, i když pomalu spějeme. Metoda je rychlá, nenáročná a přesná, lze provádět od 2. dne po narození miminka. Hlavní a nespornou výhodou provedení tohoto vyšetření je včasné zjištění sluchového problému, jež umožní rychlé adekvátní řešení, např. implantaci kochleárního implantátu, který umožní děťátku od počátku života slyšet a rozvíjet řeč. Vyčkává-li se příliš dlouho, mohou se již rozvinout nejrůznější komunikační bloky a především naučení normální řeči je velkým problémem. V neposlední řadě pak mohou vzniknout nejrůznější psychické problémy.

Měření otoakustických emisí není třeba se bát. Do ucha spícího miminka je vsunuta velmi malá sondička, sestávající z mikrofonu a přijímače signálu. Sondička je pouze ve vnější části zvukovodu, nehrozí tudíž žádné poškození jemného bubínku. Přístroj vydává opakované krátké zvuky a přijímač snímá odpověď, tzv. emisi. Emise jsou tvořeny jako odpověď na tento (či jiný) zvukový podnět, mohou se však tvořit i spontánně. Emise jsou v podstatě zvuk vyvolaný kmitáním vnějších řad tzv. vláskových buněk v uchu. Tento zvuk se šíří ze středního ucha přes kůstky a bubínek ven, kde je možné jej zaznamenat. Někdy je však v převodu zvuku ze středouší nějaká překážka, která zaznamenání emise zabrání. Nemusí se vždy jednat o závažnou poruchu, někdy stačí trochu více mazu v oušku. Proto i když vyjde test jako negativní (tzn. bez emisní odpovědi), není třeba nijak panikařit, pouze se miminko objedná na další kontrolní měření.

Protože v ČR jsou tato vyšetření stále ještě koncentrována na specializovaných pracovištích a ve velkých porodnicích, je možné, že vaše dítko vyšetřeno ještě nebylo. Kdy je vhodné vyhledat lékaře?

- dítěti chybí tzv. pátrací reakce – nehledá zdroj zvuku  (zvoneček, chrastítko...)
- vlastní hlas dítěte nemá normální hlasitost, zvuky, které vydává, nejsou melodické, žvatlá a brouká si jednoduše „nějak divně“
- chybí reakce pláčem na nepříjemné zvuky, zklidnění a pozornost na příjemné
- chybí reakce na náhlý hlasitý zvuk (většinou mrknutí)





První pomoc u dítěte při dušení První pomoc u dítěte při dušení

Dušení může nastat z mnoha příčin. Mezi nejčastější příčiny u dětí patří vdechnutí cizího tělesa. Méně častou, nikoliv však zanedbatelnou příčinou je otok sliznice dýchacích cest (zejména průdušek) u bronchiálního (průduškového) astmatu.

Střevní mikroflóra Střevní mikroflóra

Střevní mikroflóru tvoří mikroorganismy, které v ideálním případě danému živočichovi prospívají, avšak jsou i případy, kdy mohou škodit. Uvádí se, že ve střevě člověka žije až 500 různých druhů mikroorganismů – největší zastoupení...

Černý kašel Černý kašel

Černý kašel je zákeřné onemocnění, proti kterému se naštěstí očkuje. Od 13. týdne života dítěte se podává takzvaná hexavakcína, která má celkem tři dávky. Očkování je povinné, takže se maminky nemají čeho u svých...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka