facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 17.4.2025 a svátek slaví Rudolf

Nachlazení prodělané v těhotenství z pohledu těhotné


Ilustrační fotografie


Po celou dobu těhotenství jsem se snažila dodržovat zdravou životosprávu, vyhýbat se velkým kolektivům a všemožně se chránit před onemocněním. Asi jako každá nastávající maminka jsem měla zejména obavy o své nenarozené miminko. Probudil se tak ve mně ochranitelský pud, který mě bude provázet již celý život, jak můj manžel trefně podotknul.

Je to skutečně tak. Mohu potvrdit, že těhotná žena, jakmile zjistí své těhotenství, dbá o to, aby probíhalo co nejlépe a miminko bylo v pořádku. Převážná část těhotenství připadala v mém případě na podzimní a zimní měsíce, proto byla nasnadě obava z případného nachlazení. Přesto, že jsem se tomu snažila předcházet, nachlazení se dostavilo během 19. týdne těhotenství.

Za normální situace bych šla běžně do práce, ale v případě těhotenství jsem nahlásila dovolenou. Ihned jsem usedla k chytrým knihám, které jsem si pro dobu těhotenství poctivě pořídila a pročítala, a nalistovala jsem kapitolu o nemocech v těhotenství. U nachlazení jsem našla přesně svoje příznaky v podobě rýmy, škrábání v krku, bolesti hlavy resp. dutin a únavy. O rýmě platí klasická zásada, že léčená trvá týden a neléčená sedm dní. Abych dutinám přeci jen trochu ulevila, pořídila jsem si doporučovaný nosní sprej s panthenolem a eukalyptem. Nemá se to s ním však přehánět, aby sliznice zbytečně nevysychala.

Na bolesti v krku jsou doporučovány různé pastilky, ale celá řada z nich je rovněž nevhodných, proto je opravdu potřeba vybírat pečlivě. Zvolila jsem septisan, který je pro těhotné bezpečný a mám s ním již dobrou zkušenost. Léčbu jsem doplnila o pití zázvorového čaje s citronem a medem, ovoce, zeleninu, Priessnitzův zábal a odpočinek. Po pár dnech tak nemělo nachlazení šanci.





Stres a jeho dopad na miminko Stres a jeho dopad na miminko

Stres je velkým nepřítelem všech budoucích maminek. Zatímco naše maminky a babičky se v životě až tak nestresovaly, dnes se stres stává jednou z čím dál častěji omílaných civilizačních chorob. Se stresem se tak setkáváme v...

Couvade syndrom neboli solidární těhotenství Couvade syndrom neboli solidární těhotenství

Couvade syndrom se v českém překladu rovněž označuje jako tzv. solidární těhotenství. Označují se jím obtíže, kterými trpí partneři těhotných žen, a spočívá v tom, že muži imitují těhotenské příznaky projevující se u jejich partnerek.

Jak vyzrát na náladovost Jak vyzrát na náladovost

Mnoho maminek řeší svou nadměrnou náladovost. Můžete být extrémně úzkostlivá, přecitlivělá nebo i podrážděná a vaše okolí se s těmito vašimi stavy musí naučit vycházet. Zajímá vás, jak na tyto nálady...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka