facebook
Dobré ráno, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Denní a noční pomočování dětí


Ilustrační fotografie


Každému malému dítěti se i po naučení na nočník občas stane, že se počůrá. Pokud jsou dítěti méně, než 4 roky, nejedná se o nic zvláštního ani závažného. Pokud však běžný únik moči přetrvává i po 4. roce, může se jednat o pomočování, které je třeba nutně řešit.

Denní a noční pomočování

Dětské pomočování se dělí na dva typy – denní a noční. K dennímu často dochází při hraní her, které vyžadují určité fyzické vynaložení nebo prožívání silné emoce. Noční pomočování přichází během spánku. Tyto dva druhy se často vyskytují v kombinaci a mohou přetrvávat i do raných školních let.

Příčiny pomočování

Na mechanismus a fungování močového měchýře může mít vliv řada faktorů:

1. Nevyhovující pitný režim - dítě přijímá nejvíce tekutin během odpoledních a večerních hodin – to může mít následek příliš plného měchýře a následného očního pomočování.

2. Nedostatečná péče – jde o nevyhovující hygienické návyky, kdy je dítě dlouhodobě ponecháno v mokrých plenách, a tak si na nečistotu brzy zvykne.

3. Dědičnost – vlivem rodinné dispozice může dítě zdědit opoždění či zadržení vývoje kontroly močení

4. Náhlý zvrat v rodině – psychicky náročná situace pro dítě – úmrtí blízkého, rodinné problémy, nový sourozenec, apod.

5. Porucha funkce močového měchýře – opakované záněty, vady, výtoky

6. Touha po pozornosti – dítě má pocit odstrčenosti, je žárlivé, agresivní a chce si vydobýt větší pozornost, velká psychická zátěž ve škole (šikana, přespříliš aktivit mimo školu, apod.)

7. Násilné nucení močit – v zásadě dítě nenuťte močit, pokud samo nechce – naučí se zbytečně „tlačit“ a to může mít následek běžného úniku moči

8. Dítě za každý "suchý“ den či noc pochvalte

Jak odstranit či předejít pomočování

Dítě v zásadě za pomočení zbytečně nestresujte – vede to ke snížení sebevědomí a k pocitu méněcennosti. Neustále dítěti vysvětlujte, že to není jeho vina a že se to může stát během psychického vypětí každému. Dítěti sami stanovte pitný režim během dne – nejvíce by mělo vypít dopoledne, odpoledne asi 4 hod před spaním příjem tekutin omezte. Neučte dítě násilně zadržovat moč. Pokud problémy neustále přetrvávají (což může mít pro školáka negativní psychický i sociální dopad), navštivte co nejdříve dětského lékaře.





Kdy navštívit logopeda Kdy navštívit logopeda

Věková hranice, kdy se dítě naučí srozumitelně mluvit je velmi individuální. Každé dítě je originál, některé se naučí třeba dříve chodit a některé zase mluvit. Schopnost řeči je specifickou dovedností člověka a má velký význam v...

Desatero proti dětské obezitě Desatero proti dětské obezitě

Dětské nadváze či obezitě se i navzdory různým lákadlům typu McDonald´s nebo Burger King dá bez problémů předejít. Pokud má Vaše dítko větší apetit, než je zdrávo nebo pokud má již lehkou nadváhu, je třeba dodržovat...

Rovnátka – kdy zajít s dítětem na ortodoncii Rovnátka – kdy zajít s dítětem na ortodoncii

Rovnátka jsou dnes již normální a zcela běžnou záležitostí. Nosí je malí i velcí, děti i dospělí. Spousta z nás a hlavně děti však mají obavy, že jim nevzhledné zámečky a dráty budou kazit úsměv a ostatní se jim budou smát.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka