facebook
Dobré dopoledne, je pondělí 28.4.2025 a svátek slaví Vlastislav

Trichinelóza


Ilustrační fotografie


Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji divoké prase, prase domácí nebo pes či někteří hlodavci.


Původcem trichinelózy je parazit nazývaný Trichinella spiralis neboli svalovec stočený. Tento parazit vnikne do organismu člověka skrze kontaminovanou potravu. Nejčastěji to bývá maso ze zvěřiny. V žaludku dojde k uvolnění parazita z masa a ten putuje do střeva. Ve střevě se paraziti pohlavně namnoží a poté samečci umírají a samičky rodí další potomky, kteří se dostávají ve formě larev do krevního oběhu a později do svalů. Celý tento proces trvá řádově týdny.


Trichinelóza má inkubační dobu cca 2 – 7 dní a projevy onemocnění se v zásadě rozdělují do dvou stádií. První je tzv. střevní stádium, které se může a taky nemusí projevit. V případě projevů má pacient symptomy podobné břišnímu tyfu. Svalové stádium se projevuje zvýšením tělesné teploty, prudkými svalovými bolestmi, bolestmi hlavy a celkovou únavou. Jako u jiných chorob, tak i u této může dojít ke komplikacím v případě, že larvy parazita osídlí např. srdeční svalovinu a je popisováno i možné postižení dýchacího a nervového systému a také i očí. Za předpokladu, že se do krevního oběhu dostane velké množství larev Trichinella spiralis, může toto parazitární onemocnění končit i smrtí.


V léčbě se uplatňují některá anthelmintika (např. thiabendazol, mebendazol apod.). Důležitá je samozřejmě prevence a ta je v případě této choroby vcelku jednoduchá a je jí dostatečná tepelná úprava masa.





Neutropenie Neutropenie

Neutropenie je strav, při kterém dochází ke snížení absolutního počtu neutrofilních granulocytů, což je typ bílých krvinek. Neutrofily zajišťují v organismu nespecifickou imunitu, což znamená, že mají za úkol požírat...

Jak na dětskou virózu Jak na dětskou virózu

Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...

Děti a nachlazení Děti a nachlazení

Jako každou zimu se jistě i letos nevyhneme různým nachlazením, a děti už vůbec. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost už pro dospělého, natož pro malé dítě. Kašel dohromady s rýmou a bolestí v krku dokáže hodně potrápit.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka