facebook
Dobré dopoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Trichinelóza


Ilustrační fotografie


Trichinelóza se řadí mezi parazitární onemocnění zpravidla postihující svalstvo včetně svalstva střev. Tato choroba postihuje jak zvířata, tak je přenosná i na člověka. Tzv. rezervoárem pro původce trichinelózy je nejčastěji divoké prase, prase domácí nebo pes či někteří hlodavci.


Původcem trichinelózy je parazit nazývaný Trichinella spiralis neboli svalovec stočený. Tento parazit vnikne do organismu člověka skrze kontaminovanou potravu. Nejčastěji to bývá maso ze zvěřiny. V žaludku dojde k uvolnění parazita z masa a ten putuje do střeva. Ve střevě se paraziti pohlavně namnoží a poté samečci umírají a samičky rodí další potomky, kteří se dostávají ve formě larev do krevního oběhu a později do svalů. Celý tento proces trvá řádově týdny.


Trichinelóza má inkubační dobu cca 2 – 7 dní a projevy onemocnění se v zásadě rozdělují do dvou stádií. První je tzv. střevní stádium, které se může a taky nemusí projevit. V případě projevů má pacient symptomy podobné břišnímu tyfu. Svalové stádium se projevuje zvýšením tělesné teploty, prudkými svalovými bolestmi, bolestmi hlavy a celkovou únavou. Jako u jiných chorob, tak i u této může dojít ke komplikacím v případě, že larvy parazita osídlí např. srdeční svalovinu a je popisováno i možné postižení dýchacího a nervového systému a také i očí. Za předpokladu, že se do krevního oběhu dostane velké množství larev Trichinella spiralis, může toto parazitární onemocnění končit i smrtí.


V léčbě se uplatňují některá anthelmintika (např. thiabendazol, mebendazol apod.). Důležitá je samozřejmě prevence a ta je v případě této choroby vcelku jednoduchá a je jí dostatečná tepelná úprava masa.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka