facebook
Dobré poledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Henoch-Schönleinova purpura


Ilustrační fotografie


Toto onemocnění se složitým názvem je častým onemocněním dětského věku na alergickém podkladě, jehož přesná příčina ale není zatím známa. Jedná se o vaskulitidu, v překladu zánět cév, nejčastěji těch drobných, zejména v kůži, trávicím traktu, ledvinách a kloubech. Velice často se vyskytuje po předchozím zánětu horních cest dýchacích, může se ale objevit i bez zjevné příčiny nebo například po lécích. Více postiženi jsou chlapci, maximum výskytu je mezi 3 a 15 roky.

Henoch-Schönleinova purpura se projeví charakteristickou vyrážkou – červenými vystouplými flíčky zejména v oblastech vystavených většímu tlaku – typicky zadek, okolí kotníků, holeně, někdy i na předloktí. Tyto skvrny nesvědí, mohou být i značného rozsahu. Vymizí většinou do 2 týdnů. U většiny pacientů je tento příznačný nález předcházen ještě bolestí kloubů, zejména kolen a hlezen, která může být doprovázena otoky a omezením v pohybu. Často je však připisována na vrub právě probíhající infekce dýchacích cest, často chřipky, při níž bolesti kloubů nejsou nic výjimečného. Přibližně u poloviny dětí jsou postiženy i cévy v trávicím traktu, což způsobuje bolesti břicha. U menší části postižených jedinců jsou také poškozeny cévy v ledvinách, což se navenek může ukázat krví v moči.

Na první pohled děsivá nemoc je naštěstí dobře léčitelná, ve velké části případů se dokonce i sama upraví bez jakéhokoliv zásahu z vnějšku. Děti jsou v klidovém režimu, hlídá se jejich hydratace a minerálová rovnováha. Při bolestech kloubů se jim podávají pro děti bezpečná analgetika, nejčastěji na bázi ibuprofenu. V počátcích onemocnění je může být dítě přijato do nemocnice na lůžkové oddělení kvůli aplikaci kortikosteroidů, které zmírní příznaky na kloubech i kůži a zamezí rozšíření postižení na ledviny a trávicí trakt. Pokud jde vše dobře, jsou po pár dnech propuštěny domů. Celková doba nemoci se pohybuje do 1 měsíce.

Většina dětí si onemocněním projde bez následků, pouze u asi 3% se rozvine chronické postižení ledvin.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka