facebook
Dobré odpoledne, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Alergeny v potravinách


Ilustrační fotografie


Potravinové alergie jsou čím dál častější a mnohdy se objevují již u malých dětí. Maminky si pak s nimi často neví rady. Jak potravinou alergii poznat? Jak se s ní vypořádat? Zmizí někdy? Toto jsou nejčastější otázky, se kterými se můžeme v této oblasti. V dnešním článku se vám na ně pokusíme odpovědět. I pokud se alergie neobjeví v dětství, neznamená to, že se jim v životě vyhnete. Mohou vás totiž potkat i v dospělosti.

Alergie na mléčné výrobky

Nejsilnějším alergenem, se kterým se můžete u svého miminka setkat, je laktóza, kterou obsahují produkty vyrobené z kravského mléka. Tato alergie u mnoha dětí během šesti let vymizí, někomu však zůstane až do dospělosti. Kravské mléko můžete zkusit nahradit ovčími a kozími výrobky, případně rostlinnými mléky. Při takové stravě dbejte na to, aby obsahovala dostatek vápníku, který je velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů. Alergie jsou bohužel často dědičné.

Alergie na obiloviny, ovoce a zeleninu

Jednotlivé obiloviny, především pak ty, které obsahují lepek, zařazujte do dětské stravy postupně. Nejprve vyzkoušejte rýži, pak oves, jáhly a postupně i další. Podobně je to i s ovocem a zeleninou. Ideální je začít například jablky a mrkví nebo banánem. Alergie často způsobují například jahody, broskve a mnohdy i exotické plody.

Jak se alergie projevuje

Alergie se nejčastěji projevuje křečemi v břiše a průjmy, svěděním pokožky a jejím zarudnutím, dále také kopřivkou, otoky v obličeji nebo vyrážkou. Jejím řešením je vynechání potraviny z jídelníčku a jeho úprava tak, aby vaše miminko ničím nestrádalo. Časem určitě můžete navštívit alergologii nebo potravinu opět v malém množství vyzkoušet.





Když dítě nechce jíst Když dítě nechce jíst

Krmení miminka nemusí být vždy radostné. Maminka se totiž může dostat do situace, že její novorozenec bude potravu odmítat. Může se jednat o mateřské mléko nebo příkrmy. V prvním případě je situace horší, v druhém...

Krmení nedonošených miminek Krmení nedonošených miminek

Obecně je nutné si uvědomit, že termín porodu stanovený lékařem je určen pouze s určitou pravděpodobností. A miminko se tak ve většině případů do předpokládaného termínu „netrefí“. Jestliže se však miminko narodí před...

Kdy přidávat lepek do stravy dětí Kdy přidávat lepek do stravy dětí

S ohledem na to, že v dnešní době není onemocnění zvané jako celiakie (onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku) ničím ojedinělým, měli by rodiče věnovat zvýšenou pozornost tomu, kdy lepek do stravy dětí přidat.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka