facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Stridor


Ilustrační fotografie


Stridor je jeden z poslechových nálezů, který pomáhá lékaři rozlišit různé typy chorob dýchacích cest. Jedná se o patologický nález a slyšet jej můžeme i bez fonendoskopu. Můžete ho zaznamenat např. doma u někoho ze své rodiny. Stridor bývá způsoben zúžením dýchacích cest nejrůznější příčiny.

Pro praktické účely rozlišujeme stridor inspirační (vdechový) a exspirační (výdechový). Vdechový neboli inspirační stridor je zpravidla hrubší a pozorujeme jej v době nádechu. Takový člověk má potíže se nadechnout a tím je doba jeho nádechu prodloužena. Inspirační stridor je způsobený zúžením horních cest dýchacích, což je následek např. obstrukční laryngitidy (zánět hrtanu vedoucí k jeho zúžení a k dušnosti).

Naproti tomu exspirační stridor bývá tišší, můžeme v něm zaslechnout pískavé a vrzavé zvuky. Nemocný má potíže s výdechem a právě ten je u tohoto typu prodloužený. Bývá tedy častým projevem zúžení dolní cest dýchacích následkem např. vdechnutí cizího tělesa, akutní bronchitidy (zánětu sliznice průdušek) a bronchiálního (průduškového) astmatu.

Léčba závisí na příčině stridoru, což znamená, že neléčíme stridor jako takový (nejde o symptomatickou léčbu), ale jdeme po příčině (snaha léčit kauzálně). Každopádně je stridor důležitým diagnostickým znakem, kterého by si měli všímat laici jako u sebe, tak u svých blízkých, potažmo rodiče u svých ratolestí, jelikož to může být první známkou např. alergického astmatu, které je potřeba začít co nejdříve řešit. V opačném případě je potřeba počítat s velmi nepříjemnými komplikacemi.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka