Virová hepatitida A, známá pod pojmem nemoc špinavých rukou nebo také infekční žloutenka, může na první pohled působit dojmem, že nejde o nic závažného. Opak je však pravdou, zvlášť z epidemiologického hlediska, jelikož virus, který toto onemocnění způsobuje, je velmi odolný, zvládne bez úhony kyselé i zásadité prostředí v lidském těle, vylučuje se ve velkém množství do stolice a vnější prostředí jej také příliš neohrozí, aktivní zůstává i několik týdnů. Navíc se opravdu snadno šíří tzv. fekálně-orálním přenosem, tedy při nedostatečné hygieně rukou, sdílením předmětů s infikovaným jedincem, pitím vody z neošetřeného zdroje, požíváním nedostatečně omytých plodů apod. Vzhledem k tomu, že Středomoří, sever Afriky, Blízký Východ a především Indie je oblastí se zvýšeným výskytem hepatitidy A, je také často přivezeným nepříjemným dárkem z cest. Snadno se šíří také v dětských kolektivech, proto je více než na místě zvážit očkování, jenž je sice poněkud dražší, ale může zabránit dlouhému léčení i závažným komplikacím.
Ve většině případů hepatitida A probíhá závažněji u dospělých než u dětí. V oblastech s nižší úrovní hygieny se navíc většina obyvatel s touto chorobou setká již prvních týdnech či měsících, maximálně pár letech života. Průběh tak bývá většinou bez příznaků, případně s lehkými nespecifickými projevy, jako je zvracení, nevolnost, průjem a horečka. Naproti tomu země s vyšší hygienickou úrovní s touto infekcí takový kontakt nemají a proto se mohou nakazit jak malé děti, tak dospělí. Průběh hepatitidy A je pak závažnější, spojený s poškozením jater.
Prvními příznaky jsou nejčastěji horečka a trávicí obtíže. Teplota je často vyšší než 38°C. Dále se rozvíjí nechutenství až odpor k jídlu, nadýmání, slabost a různé příznaky podobné chřipce. Postupně vzniká žluté zabarvení bělma a kůže. Mohou se vyskytnout bolesti břicha, spíše tlakové a neurčité. Asi u desetiny dospělých se příznaky nerozvinou, stejně jako u velké části dětí.
Léčba je kvůli virovému původu především podpůrná, podávají se vitaminy a látky, které pomáhají chránit játra před dalším poškozením. Důležitý je klid na lůžku a šetřící dieta nenamáhající játra. Nutná je také izolace na infekčním oddělení, aby se zamezilo dalšímu šíření infekce. Trvá do poklesu infekčnosti jedince a alespoň částečné úpravy jaterních testů.
Očkování je vhodné provést již v dětském věku, výhodná je kombinovaná vakcína společně s hepatitidou B (toto očkování je v běžném očkovacím kalendáři). Očkuje se živým oslabeným virem, který dítě nijak neohrozí, ale dostatečně podráždí imunitní systém k tvorbě protilátek. Očkování je nutno opakovat po přibližně 10-15 letech.
|
Během zimy se nám, ale hlavně dětem viróza alespoň jednou nevyhne. S chladným počasím dostává imunita pěkně zabrat a na nás je, abychom viróze předešly co nejvíce. Jaké jsou nejčastější a nejjednodušší typy pro zvýšení...
Jako každou zimu se jistě i letos nevyhneme různým nachlazením, a děti už vůbec. Jedná se o velmi nepříjemnou záležitost už pro dospělého, natož pro malé dítě. Kašel dohromady s rýmou a bolestí v krku dokáže hodně potrápit.
Pobyt v nemocnici je pro každého stresovou záležitostí. Pokud jsme již dospělí a je to opravdu nutné, pár nocí na nemocničním lůžku přežijeme. Co to však znamená pro malé dítě, které je na své matce ...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.