facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Migréna u dětí


Ilustrační fotografie


Migréna je velice nepříjemné onemocnění, které postihuje zejména dospělou populaci, a to častěji ženy než muže. Migréna se projevuje bolestmi hlavy, které jsou velmi často doprovázeny i žaludečními nevolnostmi. Málokdo by si asi pomyslel, že se migréna může týkat i dětí. Bohužel se však tyto nepříjemné zdravotní problémy nevyhnou ani dětem, a to dokonce ani batolatům.

I u dětí se migrény projevují nepříjemnými bolestmi hlavy, ale i bříška a nevolnostmi. I děti proto často zvrací. Migréna je onemocnění, jehož příčiny nejsou příliš jasné.  Často se migréna přičítá stresu, bolestem zad, nedostatečnému pitnému režimu, špatné životosprávě nebo v horších případech se může jednat o nějaký neurologický problém. U dětí je to o to těžší zjistit příčinu jejich obtíží.

U závažných forem migrén se často dostavují i průvodní jevy v podobě dočasné ztráty nebo poruchy některých smyslových schopností, jako je zrak, čich nebo řeč. U dětí je migréna velice často doprovázena právě zvracením a nevolnostmi. Jakmile se však dítě vyzvrací, přichází ve většině případů uvolnění a úleva od bolesti. Samotná úporná bolest odeznívá. Při těchto stavech je důležité snažit se dětem ulevit. Mezi doporučující opatření patří uložit dítě do místnosti, kde bude mít klid a ztlumí se mu světlo. Právě hluk a příliš světla jsou přitěžující faktory v průběhu migrény.

Rodiče by se měli snažit vypozorovat, co migrénu jejich dítěte vyvolává. Mnohdy se může jednat o nadměrné sledování televize nebo počítače. Mezi příčiny rovněž patří i nevhodné stravování či potravinová alergie. Mezi tzv. spouštěče může patřit i stres, se kterým se dítě velice špatně vyrovnává a důsledkem může být právě migréna. Stres může dítěti přivodit i dění v mateřské škole či základní škole, kde se musí vyrovnávat s celou řadou sociálních situací, které do té doby neřešilo.

Než rodiče přistoupí k samoléčbě svého dítěte při projevech migrény, měli by se poradit s lékařem, který by měl vyloučit závažnější problém a navrhne další postup. Vedle metod klasické medicíny, se využívají i možnosti, které přináší například akupunktura nebo akupresura. U mírnějších forem lze doporučit chladivé a mentolové obklady.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka