facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

S otužováním lze začít již u miminka


Ilustrační fotografie


Již naše babičky říkávaly, že základem zdraví je otužování. Je to finančně nenáročný způsob zvýšení obranyschopnosti člověka. Je však možné s otužováním začít již u miminka? Většina rodičů, by jistě při pohledu na ten malý uzlíček, oponovala. Ale pravdou je, že začít s otužováním se může již v tomto malém věku. Vše samozřejmě musí být pozvolné a přirozené. Nemělo by se jednat o žádné násilné postupy.


Miminko je potřeba na otužování přivykat opravdu postupně. Proto se začíná tím, že miminku zajistíme dostatečně dlouhou dobu na čerstvém vzduchu a vnitřní prostory dostatečně a pravidelně větráme. Oblečení miminka by se mělo skládat z více vrstev tak, abychom předešli zapocení. Při koupání je důležité zachovávat optimální teplotu vody, která by neměla být příliš horká.


Spánek miminka by měl probíhat v místnosti, která je dostatečně větraná. Má-li miminko chladné končetiny, neznamená to, že je mu zima. Spolehlivějším ukazatelem je v tomto směru oblast hrudníčku, na který položíme ruku. Vzduch v místnosti samozřejmě nesmí způsobovat chladnutí miminka. Přísun čerstvého vzduchu proto musíme podle toho regulovat.


S miminkem bychom měli být na čerstvém vzduchu denně. Oblečení musíme volit tak, aby nebylo v chladu, ale ani přehřáté. V zimním období pak nesmíme zapomenout ani na ochranu citlivé pokožky obličeje pomocí krémů. V zimě lze absolvovat procházku s miminkem do čtyř měsíců, když je venkovní teplota až do minus pěti stupňů. U starších dětí to pak mohou být i větší mrazíky. 


S otužováním vodou začínáme u miminek zvolna. Samotná voda by při koupání měla mít 35 °C. Otužování může probíhat tak, že během koupání vezmeme vlhkou studenou žínku a opatrně otíráme postupně obličej, krk, tělíčko a končetiny. Miminko si na to postupně navykne a budeme-li to opakovat při každém koupání, bude to brát jako běžnou součást omývání.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka