facebook
Dobré poledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Nekrotizující enterokolitida


Ilustrační fotografie


Nekrotizující enterokolitida je závažné, život ohrožující onemocnění novorozenců, jak již trochu napovídá název. Jde v podstatě o poruchu přizpůsobení se trávicího systému na život mimo dělohu matky. Většinou se projevuje u nedonošených miminek, po zavedení střevní výživy. Typicky jde o zánět kombinující krvácení s tvorbou vředů a nekróz (okrsků mrtvé tkáně) na střevě dítěte. Při tomto postižení hrozí protržení střeva a rozvoj nitrobřišního zánětu. Tato nemoc je bohužel stále častější a to zejména díky vyspělejšímu zdravotnictví a tedy většímu přežívání nedonošených novorozenců. Jen 10% případů nekrotizující enterokolitidy je u donošenců.

Typickými příznakem je postupné zhoršování celkového stavu, upadání do letargie, nestabilita v tělesné teplotě, pauzy v dýchání nebo typicky břišní příznaky, jako je vzedmuté bříško, krev ve stolici, zvracení natrávené žluči apod. Ty se rozvíjí během několika hodin po podání stravy do střeva.

Pro vznik tohoto onemocnění musí dojít ke shodě tří faktorů – poškození střevní sliznice, přítomnosti bakterií a virů ve střevě a výživě přes střevo. Nekrotizující enterokolitida se zjistí na klasickém rentgenu díky snímku břicha. Jsou na něm vidět rozšířené kličky a bubliny vzduchu v dutině břišní.

Nekrotizující enterokolitida se léčí vysazením výživy do střeva a zavedením sondičky ke krmení přes nos do žaludku. Zároveň se podávají antibiotika a intenzivně se monitoruje stav dítěte. Kromě nebezpečí nitrobřišního zánětu může také dojít k udušení díky tomu, že miminko především leží a nafouknuté bříško mu utlačuje bránici, ta se tak nemůže ideálně pohybovat a plnit funkci dýchacího svalu.

Úmrtnost na nekrotizující enterokolitidu se pohybuje mezi 10-30% podle stadia, v němž je onemocnění zachyceno.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka