facebook
Dobré dopoledne, je sobota 23.11.2024 a svátek slaví Emílie

Hexavakcína


Ilustrační fotografie


Očkování hexavakcínou chrání dítě před nebezpečnými nemocemi, jako je tetanus, záškrt, černý kašel, dětská obrna, hepatitida typu B a hemofilovými infekcemi. Hlavním účelem zařazení tohoto očkování do povinného schématu je chránit děti nejen individuálně, ale vytvořit jakousi kolektivní imunitu, dosáhnout vysoké proočkovanosti populace a tím zabránit šíření těchto onemocnění. Podání očkovací látky proti šesti nemocem najednou vypadá na první pohled poněkud děsivě, přeci jen jde o velkou imunogenní nálož najednou. Dříve se proti těmto nemocem očkovalo postupně, což znamenalo větší počet nutných vpichů. V jednotlivých injekcích bylo také větší množství imunogenní látky (části virů či bakterií, jejich toxiny), než je potřeba do kombinované vakcíny.

Co tedy v hexavakcíně najdeme? Obsahuje toxiny bakterií způsobujících záškrt a tetanus, antigeny bakterie způsobující černý kašel, což je látka, která bakterii označuje, podle této značky ji pak imunitní systém rozpoznává, dále neaktivní virus dětské obrny, rekombinantní antigen viru hepatitidy typu b a konjugovanou vakcínu proti hemofilovým bakteriím. V předplněné stříkačce najdeme také nějaké přídatné látky, mezi nimi například i laktóza, chlorid sodný nebo molekuly hliníku. Právě hliník umožňuje jednotlivým složkám vakcíny navázat se do suspenze. Bohužel je také obviňován z toho, že může u dětí způsobovat autismus nebo jiné neurologické a psychické poruchy. Dosud toto ovšem nebylo v žádné seriózní studii prokázáno. Dříve se takto spekulovalo o thiomersalu, což je sloučenina rtuti, ale ani u něj nebyly tyto účinky dokázány.

Podání vakcíny samozřejmě může být spojeno s výskytem určitých nežádoucích účinků – zvýšené teploty až horečky, zarudnutí, bolestivosti či otoku v místě vpichu. Mohou se projevit také závažnější reakce, ty je potřeba sledovat a hlásit. Jsou však vzácné.

Hexavakcína se nejčastěji podává ve schématu čtyř dávek, je však možné zvolit i schéma pouze s dávkami třemi. První očkování probíhá od 9. týdne věku dítěte, další s odstupem alespoň jednoho měsíce. Poslední, booster dávka, se podává v druhém roce života. Dítě by mělo při očkování být zdravé, aby nebyl imunitní systém namáhán více, než je potřeba. Očkuje se do svalu, nejčastěji do zadečku, u starších dětí do paže. V současné době jsou u nás k dispozici dvě podobné vakcíny, Infanrix Hexa a nová Hexacima (Hexyon), jež obsahuje méně hliníku.





Downův syndrom Downův syndrom

Downův syndrom patří mezi jedny z nejznámějších a rovněž nejrozšířenějších syndromů způsobených tzv. chromozomální aberací. Nejčastěji se jedná o trizomii 21. chromozomu, jelikož člověk má celkem 46 chromozomů, tedy...

Vrozené srdeční vady – 2. díl Vrozené srdeční vady – 2. díl

V srdci zůstává široký komunikační kanál v důsledku nesplynutí tzv. endokardových (endokard = vnitřní výstelka srdce) polštářů. Spolu s tím jsou síňokomorové chlopně rozštěpeny (trojcípá i dvojcípá chlopeň). K tomu se přidává i ...

Vrozené srdeční vady – 1. díl Vrozené srdeční vady – 1. díl

Vrozené srdeční vady patří beze sporu mezi nejčastější vrozené vývojové vady. V minulosti byly tyto vady příčinnou mnoha dětských úmrtí, avšak postupem času díky velikému pokroku medicíny je v současnosti situace daleko příznivější.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka