facebook
Příjemnou noc, je pondělí 7.4.2025 a svátek slaví Heřman / Hermína

Hormonální antikoncepce po porodu


Ilustrační fotografie


Užívala jste před otěhotněním hormonální antikoncepci a ráda byste se k ní po porodu vrátila? V našem novém článku se dozvíte, jak a kdy je to možné. Hormonální antikoncepce je účinná metoda proti dalšímu otěhotnění. I když plánujete další miminko, je dobré dopřát svému tělu dostatek času na regeneraci. Udává se, že byste neměla mít děti dříve jak dva roky po sobě. To znamená, že byste měla otěhotnět nejprve za rok po porodu.

Jsou hormonální tablety vhodné?

O vhodnosti hormonální antikoncepce se v první řadě poraďte se svým gynekologem. Jelikož antikoncepce není stále volně prodejná, je nutné, abyste požádala o recept. Lékař by vám tedy sám měl sdělit názor na hormonální antikoncepci, a pokud usoudí, že pro vás není vhodná, tak vám doporučit jinou účinnou metodu, kterou se můžete chránit.

Kdy začít užívat hormonální antikoncepci

Některé ženy začínají užívat hormonální antikoncepci ihned po porodu, jiné zase tehdy, až jim skončí šestinedělí. Mnoho lékařů doporučuje během něj ještě sexuální aktivity vynechat, jelikož je zde vyšší riziko infekce - porodní zranění ještě nejsou zcela zahojená - není tedy důvod k jejímu užívání.

Pozor na antikoncepci při kojení

V případě hormonální antikoncepce dbejte zvýšené pozornosti tehdy, když kojíte. Není totiž vhodné užívat antikoncepci s estrogenem, která by vaše kojení mohla zkomplikovat. Estrogen totiž snižuje tvorbu hormonu zvaného prolaktin, který se podílí na tvorbě mateřského mléka. S takovou antikoncepcí by se tak mohlo stát, že byste nečekaně musela přestat kojit. Doporučuje se tedy antikoncepce s gestagenem, která kojení nijak neohrožuje ani neomezuje.

Běžné jsou tablety, injekce nebo podkožní implantáty. Tablety jsou jednou z nejšetrnějších metod, například v porovnání se zmíněnými injekcemi, které mohou vyvolat nepravidelné krvácení. Navíc zde můžete vybírat z jednofázové, dvoufázové nebo i třífázové antikoncepce, která je účinná a má na ženské tělo dokonce i pozitivní účinky (například na pleť, na krevní tlak nebo na hmotnost).





Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže

Střevní potíže v šestinedělí nejsou ničím neobvyklým. Ženské tělo prochází mnoha změnami a může se tak objevit zácpa, průjem či nadýmání. Na vině jsou především vlivy hormonů a chce to čas, než tyto problémy samy od sebe odezní.

Alkohol a cigarety v šestinedělí Alkohol a cigarety v šestinedělí

Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové...

Povislá kůže po porodu Povislá kůže po porodu

Ač je příchod dítěte na svět velká a krásná událost, novopečeným maminkám po porodu občas přibudou i nějaké ty „vady na kráse“. Kromě kil navíc se často potýkáme s nevzhledným povoleným bříškem, a ať cvičíme jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka