facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Roupy


Ilustrační fotografie


Enterobióza je typicky dětské onemocnění vyvolané parazitem, jehož jméno je roup dětský. Vzhledem k tomu, že dítko trpící touto nemocí moc na místě neposedí a je dost neklidné, pro podobné stavy nezbednosti a neklidné aktivity vžilo označení „mít roupy“. Roup je velmi rozšířený parazit, zejména v mírném pásmu, kam spadá i naše republika. V některých oblastech může postihnout téměř až polovinu obyvatel. Ačkoliv se traduje jinak, není jeho výskyt vázán hygienickými stadardy. Člověk je jediným hostitelem tohoto parazita.

Životní cyklus roupa je jednoduchý. Z vajíčka se vyvine larva, která dospívá v prostředí tlustého střeva člověka. Zde se pak dospělí jedinci spáří a samička vycestuje až k řitnímu otvoru, kde naklade vajíčka. Cesta vajíček do trávicího traktu je velmi jednoduchá – probíhá přenosem tzv. feko-orálním, tedy od zadní části těla přes ústa, popř. přímou nákazou od infikovaného člověka. U dětí je přenos velmi jednoduchý – jelikož nakladená vajíčka a vrtící se samičky dosti lechtají, dítko se nevinně poškrábe a následně si bez umytí rukou ocucá prst, případně se nají, hraje si z hračkami, které později ocucá... Samičky však většinou kladou vajíčka v noci, v tuto dobu dochází k největšímu svědění a škrábání se ze spánku nedá úplně zabránit. Pokud však onemocnění trvá déle, dítě trpí spíše nespavostí a je podrážděné, roztěkané, přes den unavené a nepozorné.

Roup žije 30-45 dní, proto jsou velkým problémem opakované infekce. U děvčat může dojít k zánětu pohlavních orgánů, u obou pohlaví k zánětu slepého střeva.

Přítomnost roupů lze prokázat přilepením lepící pásky k okolí řitního otvoru přes noc. Vajíčka nakladená v noci se na ni snadno přichytí. Lze také provádět před koupáním stěry. Je relativně velká pravděpodobnost, že roupa zahlédnete, jejich velikost se pohybuje od 6 mm po milimetrů 12. Menší jsou samečci.

Léčba se používá jen výjimečně, je-li stav vážný a infekce se stále opakují. Lze podat různá antiparazitika, nejdůležitější jsou ovšem režimová a hygienická opatření, která zahrnují i praní ložního i osobního prádla na vysoké teploty. Vhodné je zavést tato opatření a případnou léčbu u všech členů rodiny či kolektivu naráz. Roupy se totiž mohou velice jednoduše šířit mezi dětmi např. ve školce.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka