facebook
Dobré poledne, je středa 9.4.2025 a svátek slaví Dušan

Děti a vrcholové sporty


Ilustrační fotografie


Každý se asi dnes shodne s názorem, že je dobré dítě vést k nějaké mimoškolní činnosti, jako je sport, hudba, či výtvarka. Ne každý rodič však zná hranice mezi vedením a mezi vynucováním. Některé děti jsou až příliš nuceni do určité činnosti – například do sportu, kdy pro ně zábava a radost ze sportu přestává být zábavu a věnují se mu z donucení.

Důležitý je výkon

V dnešní době je u vrcholového sportu vyžadován především výkon. To nutí ambiciózní rodiče a trenéry vést děti k tvrdé disciplíně, tréninkům a téměř naprosté soustředěnosti a oddanosti ke sportu. Je však třeba si uvědomit dispozice a schopnosti dětí, protože ne každý má takový talent a výdrž, aby ve sportu dosáhl skvělých výsledků. Pro děti by sport měl být především zábava a relax od školních povinností. Někteří rodiče – a není jich málo, si však myslí, že právě jejich dítě je předurčeno ve vrcholovém sportu ke slávě a světovému věhlasu.

Rodiče a jejich nesplněné sny

Za těmito problémy často bývají nenaplněné sny rodičů z časů, kdy se snažili prorazit v určité disciplíně, ale z nějakých důvodů se to nepodařilo. To vnímají jako své osobní selhání, a tak se to snaží „dohnat“ na svých dětech. Často si ani neuvědomují, že tím, že dítě nutí do vrcholových výkonů ho spíše trápí, než aby mu činili radost. V horším případě rodiče své děti nutí pod různými výhružkami, zákazy a podmínkami.

Výsledky „snažení“

Výsledky přílišného drilu může na dítěti zanechat nejen psychické ale i fyzické stopy, které je mohou poznamenat na celý život. Může to také negativně poznamenat postoj dítěti k pohybu jako takovému, který je pro život velmi důležitý.
Tím, že je dítě nuceno do vrcholového sportu, je často přehlížena i možnost, že může vynikat v něčem jiném-například ve studiu, hudbě, či v kreslení. To, že sami rodiče sportují a jsou v tom dobří, nemusí automaticky znamenat, že jejich dítě bude stejné.

Může se absolutně vymykat a podědit talent po babičce, dědečkovi, či po nějakém předkovi. Proto se často stává, že se ptáme: „Po kom to to dítě má“. Je třeba to vzít na vědomí a talent v dítěti citlivě rozvíjet.





Jak vychovávat chlapce 2. část Jak vychovávat chlapce 2. část

V první části „Jak vychovávat chlapce“ jsme se věnovali některým zásadám, které nám pomohou vychovat z chlapce správného muže – potřeba mužského vzoru, být gentleman a umět si po sobě uklidit.

Jak vychovávat chlapce Jak vychovávat chlapce 1.část

Pro matky, které vychovávají chlapce, je mužský svět úplnou neznámou a dnešní elektronická doba přeplněná nezávaznými umělými vztahy přes internet a naprosté ztráty zodpovědnosti a morálky tomu vůbec...

Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje? Kdy říct dítěti, že Ježíšek neexistuje?

Zda je čas dítěti říct, že Ježíšek není, je dilema, které trápí nejednoho rodiče malého dítěte. Často tápeme nad tím, kdy je ten správný věk a čas pro sdělení této celkem zásadní informace, která velmi zasáhne do fantazie dítěte.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka