facebook
Dobré poledne, je úterý 15.4.2025 a svátek slaví Anastázie

Žárlení mezi sourozenci


Ilustrační fotografie


Téměř každý rodič touží mít alespoň 2 potomky, zvláště ti, kteří vyrůstali jako jedináčci a vědí, jaká úskalí tato pozice má. Těžko určit, jaký je nejvhodnější rozestup mezi sourozenci, aby spolu měli co nejlepší vztahy a byli si vzájemně oporou. Je běžné, že spolu občas soupeří, perou se a vzájemně si ze sebe utahují. Někdy jsou ale hranice překročeny a je třeba situaci řešit.

Když starší žárlí na novorozence

Říká se, že prvorozené dítě mívá přísnější režim, rodiče nemají dostatek zkušeností a spoustu věcí mohou ve výchově omylem přehlédnout. To nic nemění na tom, že ho nemají rádi a že ho nebudou podporovat.  Prvorozenci jsou také jako první hýčkaní prarodiči a užívají si tedy dostatek pozornosti. Problém občas nastává, když přijde do rodiny další potomek. Pozornost se upírá pouze na něj a starší dítko si připadá odstrčené.

Jak předejít nevraživosti

V tuto chvíli se může stát, že bude mladšího sourozence odstrkovat, nebude ho chtít přijmout do rodiny a bude se všemožně snažit strhnout pozornost na sebe. V nejhorších případech se stává, že může začít miminku ubližovat tak, aby to rodiče neviděli. Abychom tomuto předešli, je třeba hned od začátku dítě připravit na příchod potomka. Povídat si o něm, nakupovat pro něj společně různé věci a podobně. Po porodu by mělo mít možnost mimčo pořádně poznat, mluvit na něj a postupně ho přijímat jako člena rodiny. Zvláště, když je prvorozené dítko velmi malé a ještě nechápe souvislosti. Neméně důležité je ujistit dítě, že je všemi milované a příchod nového potomka pro něj rozhodně neznamená nějakou hrozbu či nezájem.





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka