facebook
Příjemnou noc, je úterý 29.4.2025 a svátek slaví Robert

Noční děsy dětí


Ilustrační fotografie


Přáním každého rodiče je, aby jejich dítě, bez ohledu na věk, spalo spokojeně celou noc až do rána. To je však ideál, který se nepoštěstí každému. Mnohé děti mají problémy i se samotným usínáním. Záměrně jej zdržují potřebou pití, prosbou o další pohádku, rozsvícením, a podobnými požadavky, jen aby oddálily nezbytný spánek.

Některé děti však v noci trápí jiné věci, jako jsou noční děsy či můry. Děti mají velmi bujnou a bohatou fantazii, což může noční děsy ještě umocnit. Takovéto přerušení spánku není příjemné ani pro dítě, ale ani pro rodiče. Dítě se náhle probudí uprostřed noci, většinou je velmi vyděšené, zpocené a může i plakat, což rodiče vyleká.

V takové situaci je nejlepší rozsvítit pouze nějaké malé světlo, dítě utišit a zůstat u něj dokud opět neusne. Mnohdy pomůže i to, že dětem ponecháme drobné světlo i přes noc. Jestliže se noční děsy u dítěte opakují, měli by rodiče přes den vyloučit strašidelné pohádky včetně těch, které dávají v televizi. Stejně tak může mít na dítě vliv i nějaký nepříjemný zážitek, který se stane například ve školce.

Abychom předešli těmto nočním děsům dítěte, je vhodné dodržovat stálé zvyky při jeho ukládání ke spánku. Dobré je určit konkrétní hodinu usínání, na kterou si dítě navykne. Jak už bylo zmíněno, můžeme dítěti nechat drobné světýlko, na polštář položíme oblíbeného plyšáka a případně necháme i mírně otevřené dveře, při kterých má dítě pocit většího bezpečí. Na druhé straně však nelze doporučit, aby rodiče při nočním děsu dítěte, vzali dítě k sobě do postele. Tím by se narušil zavedený režim dítěte, který by měl být důsledně zachován.





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka