facebook
Dobrý večer, je pátek 18.4.2025 a svátek slaví Valérie

Když dítě trpí nechutenstvím


Ilustrační fotografie


Každou maminku znepokojí, když její ratolest občas odmítne nějaké jídlo. Je zcela běžné, že dítě někdy nemá na jídlo chuť, i když by právě jíst mělo. Pokud ovšem začne dítko odmítat i svůj oblíbený pokrm, zbystřete. Nemusí se jednat o nic vážného, ale v některých případech může jít o nechutenství, a to je potřeba co nejdříve řešit.

Příznaky

Než s dítětem zajdete k lékaři, pokuste se zjistit, proč odmítá jídlo. Příznaky nechutenství často doprovází spousta infekčních onemocnění, kdy se nechuť projevuje již v inkubační době a nemoc ještě naplno nevypukla. Může se také jednat o onemocnění trávícího traktu, následky úrazu hlavy, celiakie, chudokrevnost. Další příčinou může být užívání některých léků, které snižují chuť k jídlu.

Není třeba se ihned obávat

Každá nechuť k jídlu nemusí okamžitě signalizovat nějakou vážnou nemoc. Například, pokud má dítě teplotu, je zcela běžné, že odmítá stravu. V tomto stavu je vhodné podávat dítěti nepříliš kořeněné a dráždivé jídlo, dodávat dostatek tekutin, omezit velké množství cukrů a tuků. Pokud dítě odmítá i to, vsaďte na mléčné nebo ovocné koktejly. Obecně podávejte jídla, která se dobře polykají a tráví.

Stres dělá také svoje

Stejně jako u dospělých, pokud má dítě nějaký stres, jí buď hodně nebo vůbec. Je známo, že člověk je v útlém věku velmi citlivý a vnímavý. Proto si s potomkem zkuste popovídat, zda ho něco netrápí ve škole nebo třeba v kroužku. Zamyslete se také nad tím, zda u vás doma nepanuje momentálně dusná atmosféra. Dítě ke svému správnému vývoji potřebuje především klid v rodině a veškerá napětí mezi matkou a otcem jej velmi trápí. To může to mít různé důsledky – například právě nechutenství.

Nedávejte špatný vzor

Zejména maminky, které si třeba z obav o svou váhu dávají na talíř nepatrné porce a celkově moc nejedí, mohou být špatným příkladem pro svou dceru. Před dítětem jezte normální porce a nemluvte příliš o dietách a o tom, jak je špatné dát si i občas nějakou sladkost. Děti totiž zrcadlově opakují to, co dělají a říkají rodiče a takovýto přístup může vést, zejména u děvčat, až k anorexii či mentální bulimii. Jezte proto zdravě, vyváženě a dostatečně na to, abyste byli v jídle dobrým příkladem pro své děti.





Poruchy spánku u dětí Poruchy spánku u dětí

Každé dítě má svůj spánkový režim. Občas se ale stává, že trpí poruchami spánku, a to vlivem procesu vývoje. S tímto problémem se můžeme setkat již v kojeneckém věku, kdy dítě trpí nespavostí nebo častým přerušovaným spánkem.

Přístup k dítěti podle temperamentu Přístup k dítěti podle temperamentu

Je Vaše dítě jako utržené ze řetězu, chvíli neposedí a každou chvíli na něj musíte zvyšovat hlas, nebo je spíše pasivní, tiché a často o něm ani nevíte? Platí, že každé dítě je individuál a musíme k němu podle toho přistupovat.

2. Agresivita dětí – předškolní věk 2. Agresivita dětí – předškolní věk

Kromě batolete se agresivní chování může často projevovat i u malého předškoláka. Ten má již více prostředků ke komunikaci, takže agrese více ustupuje do pozadí. V tomto věku se učí prosadit mezi svými vrstevníky nebo...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka