facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Spalničky (morbilli)


Ilustrační fotografie


Spalničky patří mezi tzv. dětská infekční exantémová onemocnění. Typicky se vyskytují u dětí předškolního věku, především koncem zimy a na jaře. Původcem spalniček je tzv. Morbillivirus.

Výskyt spalniček v ČR je poměrně nízký, připadá zhruba na 0 – 7 onemocnění za rok.

Spalničky začínají tzv. prodromálním stádiem, kdy se objevuje soubor nespecifických příznaků, které předpovídají příchod nemoci. V tomto stádiu nemocného trápí horečka, kašel, rýma, tzv. nehnisavý zánět spojivek a výskyt tzv. Koplikových skvrn (což jsou takové drobné bíle tečky, vypadá to trochu jako rozsypaná sůl) v dutině ústní.

Poté následuje tzv. exantémová fáze, která se 14 dní po nákaze projevuje specifickou vyrážkou na těle.

Během onemocnění spalničkami jsou postižení velmi nakažlivý, měli by být tedy izolováni od okolí. Občas se podávají i antibiotika jako prevence před výskytem různých komplikací spalniček, mezi které patří např. zánět středního ucha, infekce dolních cest dýchacích (plic) a další. Tyto komplikace bývají častější u velmi malých dětí.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka