facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Reyův syndrom


Ilustrační fotografie


Reyův syndrom je vzácné, leč potencionálně smrtelné onemocnění malých dětí. Je také důvodem, proč by děti do 12 let vůbec neměly dostávat léky s kyselinou acetylsalicylovou, jako je Aspirin, Acylpyrin a podobně. Nevinný pokus o utlumení bolesti a horečky při virovém onemocnění těmito preparáty by u dítěte mohl vyvolat poškození mitochondrií v buňkách, což jsou takové malé elektrárny vyrábějící energii. To pak způsobí poškození jater, podobné jako to u alkoholiků, ledvin, srdce a také mozku. Nemoc následuje nejčastěji po proběhlé viróze, spalničkách či planých neštovicích a to v rozmezí týdne až dvou.

Nejprve se u dítěte objeví silné zvracení či průjem. Prodlevy mezi jednotlivými záchvaty, ať už zvracení či průjmu, se zkracují, u rozvinutého syndromu jsou kratší než jedna hodina. Dítě je přitom malátné, spavé, vyčerpané až netečné. Následně se apatie střídá s neklidem, vyburcovanou aktivitou a rozčilením. Jakmile dojde k zasažení mozku, rychle se rozvíjí záchvaty křečí následované bezvědomím.

Kromě ztukovatění jater a srdce dochází k otoku mozku, což je nejnebezpečnější důsledek tohoto symptomu a právě pro něj je důležité zachytit onemocnění včas. Otok mozku u Reyova syndromu stojí za křečemi, bezvědomím i případnou smrtí dítěte. Při včasné diagnóze lze nemocného zachránit prakticky bez vážnějších následků, pokud dojde ke zvýšení tlaku v lebce, je 50% riziko úmrtí. Děti současně ohrožuje stav velmi nízkého cukru v krvi, který podporuje vznik bezvědomí, a poruchy srážení krve – mají zvýšené riziko trombózy.

Někdy se tento syndrom může rozvinout i bez podání salicylátů nebo i u dospělého jedince, poté lze prokázat patologický enzym v metabolickém řetězci mitochondrií. Na tuto poruchu se ale testují všichni, u kterých se toto onemocnění objeví. Reyův syndrom se vyskytuje u asi 1 dítěte ze 100 000.

Z těchto důvodů je lepší dětem podávat paracetamol, tedy Panadol nebo Paralen, popř. ibuprofen, jako je Ibalgin.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka