facebook
Dobré odpoledne, je čtvrtek 21.11.2024 a svátek slaví Cecílie

Moluska


Ilustrační fotografie


Moluska neboli mollusca contagiosa jsou malé bradavičnaté infekční útvary způsobené stejnojmenným virem, skrývajícím se pod zkratkou MCV. Po akné jde o nejrozšířenější kožní onemocnění u nás. Postihuje kůži, výjimečně sliznice. Infekční je pro lidi, ostatní primáty a klokany. Na kůži se objevují drobné, polokulovité hladké pupínky podobné barvy jako kůže sama, jen o trochu tmavší. Některé jsou spíše dorůžova, jiné více dožluta. Ve středu pupínku je charakteristický ďolíček. Vyskytují se nejčastěji v menších skupinkách, zejména na břiše a podbřišku, dolní části zad a na vnitřní straně stehen, výjimečné nejsou ale kdekoliv po těle a třeba i samostatně, v okolí očí či na rtech.


Moluska nijak nebolí, ale hodně svědí, což je také hlavní úskalí jejich rozšiřování. Škrábáním si postižený infekci nejen zanáší na další místa, ale je také v riziku zanesení infekce další do již rozškrábaných míst. Nezřídka tak mohou drobné ranky zahnisat nebo krvácet, mohou tak vzniknout nepěkné jizvy. Bradavičky není vhodné ani vymačkávat, z podobných důvodů.


Moluska se vyskytují především u dospělých, jelikož jde i o pohlavně přenosnou nemoc, děti jí však nejsou zcela ušetřeny, tvoří asi pětinu všech nemocných. Infekce u nich vrcholí mezi druhým a dvanáctým rokem. Rozšiřuje se zejména v dětských kolektivech, přímým kontaktem, slinami, sdílenými částmi oděvů, půjčováním ručníků apod. Jsou proto častým suvenýrem z návštěvy plaveckých bazénů, veřejných sprch či saun.
Inkubační doba infekce je velmi nepříjemná, od získání viru až do objevení lézí může uplynout doba i půl roku. Maximum výskytu projevů je od tří do osmi týdnů od zisku viru.


Nemoc někdy sama vymizí, ovšem trvá to dlouho, rok až tři. Léčba antivirotiky není příliš účinná, proto se provádí mechanický seškrab u kožního lékaře, u dětí častěji na oddělení dětské chirurgie, ať už ambulantně nebo operačně u rozsáhlých nálezů. Seškrab se provádí pomocí ostré lžičky a je téměř bezbolestný, komplikace nejsou časté. Z virové povahy onemocnění však může dojít k častějšímu opakování infekce a novým výsevům.


Prevencí je používání výhradně vlastních ručníků a dalších hygienických potřeb. Nejvhodnější je bavlněné prádlo. Moluska se také rychle šíří ve vodě, takže pokud už je člověk nakažen, neměl by navštěvovat bazény, vířivky, parní lázně apod. ani v domácím prostředí, aby nenakazil další členy rodiny.





Barvoslepost Barvoslepost

Není již žádnou novinkou, že určité procento lidí nedokáže rozeznat všechny barvy – jsou tedy barvoslepí. Pokud máte takového člověka v rodině, nebo jím je přímo váš partner, zajisté vás napadne...

Herpangína Herpangína

Herpangína se řadí mezi infekční enantémová (eflorescence = výkvět vřídků na sliznici) onemocnění způsobené virem Coxsackie A nebo B. Tento virus je přenášen fekálně-orální...

Dědičné poruchy imunity Dědičné poruchy imunity

Dědičné poruchy imunity také nazývány primární imunodeficience se rozvíjí jako následek genových mutací. Nejprve bychom si měli charakterizovat termín imunodeficience.

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka