facebook
Dobré poledne, je středa 16.4.2025 a svátek slaví Irena

Puerperální sepse alias horečka omladnic


Ilustrační fotografie


Ačkoliv v dnešní době je medicína již naštěstí na velmi vysoké úrovni, otázka puerperální sepse, známější pod názvem horečka omladnic, bohužel do historie tak úplně nepatří. Tento život ohrožující stav vzniká zanícením endometria, tedy vnitřní stěny dělohy. Navazuje na proběhlý porod, častěji na potrat. Je způsoben bakteriální infekcí, nejčastěji streptokokem rodu pyogenes, někdy stafylokoky či klostridiemi.

Zmíněný streptokok se běžně nachází v pochvě přibližně jedné třetiny žen a většinou žádné potíže nezpůsobuje. Během porodu však může dojít k infekci a to nejen matky, ale i právě narozeného miminka. To může onemocnět zánětem mozkových blan, zápalem plic nebo dostat celkovou sepsi. Aby se oběma těmto komplikacím předešlo, již během těhotenství (většinou v 36. týdnu) je každá budoucí maminka vyšetřena a ženy s pozitivním testem jsou zařazeny do rizikové skupiny. Porod u nich pak probíhá pod antibiotickým štítem.

Infekce endometria se tak nejčastěji rozvine po neodborně vedených porodech a tzv. kriminálních potratech (nelegální přerušení těhotenství „alternativními metodami“, jako je snaha o propíchnutí plodového vejce např. pletací jehlicí, podávání různých roztoků apod.). Bakterie se šíří z pochvy směrem vzhůru, do děložního hrdla. Může se šířit z dutiny děložní dále, na svalovinu dělohy a její vazy, do vejcovodů a z ní až do břišní dutiny. V extrémních případech, u nás naštěstí raritních, dojde k zánětu pobřišnice s vysokou smrtností.

Po porození placenty vypadá děložní dutina jako obrovská otevřená rána, která je pokryta krevními sraženinami. V tomto terénu se velmi snadno zachytí a rozmnoží bakterie. Proto je každá žena po porodu sledována. Ještě důležitější je však sledování po proběhlém potratu. Je potřeba vždy vyhledat lékaře – i když potrat vypadá jako úplný, je potřeba dělohu důkladně prohlédnout a od případných krevních sraženin a zbytků po zaniklém těhotenství očistit. V minulosti to stálo život mnoho mladých, zdravých dívek a žen.





Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže

Střevní potíže v šestinedělí nejsou ničím neobvyklým. Ženské tělo prochází mnoha změnami a může se tak objevit zácpa, průjem či nadýmání. Na vině jsou především vlivy hormonů a chce to čas, než tyto problémy samy od sebe odezní.

Alkohol a cigarety v šestinedělí Alkohol a cigarety v šestinedělí

Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové...

Povislá kůže po porodu Povislá kůže po porodu

Ač je příchod dítěte na svět velká a krásná událost, novopečeným maminkám po porodu občas přibudou i nějaké ty „vady na kráse“. Kromě kil navíc se často potýkáme s nevzhledným povoleným bříškem, a ať cvičíme jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka