facebook
Příjemnou noc, je sobota 12.4.2025 a svátek slaví Julius

Sex v šestinedělí


Ilustrační fotografie


Mnoho žen řeší téma pohlavního styku v šestinedělí - jestli ano nebo raději ne. Zatímco někteří jej nechávají na pocitech ženy, jiní radí se mu vyvarovat. Jak to tedy skutečně je? Během šestinedělí v těle ženy probíhá mnoho změn. Uzavírá se děložní hrdlo a hojí se poranění vzniklá porodem. Tělo se z porodu celkově zotavuje. I z těchto důvodů je zde zvýšené riziko infekce, kterou opravdu nemá smysl riskovat.

 

Rozhodněte se dle návštěvy gynekologa

 

Sex se svým partnerem byste rozhodně neměla mít do doby, než navštívíte svého gynekologa. Z pohledu hygieny je nezbytné dodržovat přísná opatření alespoň po dobu 2 týdnů. Rozumí se nimi oplachování po každém kojení a po každé návštěvě toalety, dále také častá výměna vložek. V tomto období je opravdu potřeba si dopřát maximum klidu, který velmi pomůže se správným zhojením vzniklých jizev. Pokud by se vám totiž něco zhojilo špatně, hrozily by komplikace v podobě nepříjemných bolestí i během pohlavního styku.

 

Gynekologové většinou doporučují dobu šestinedělí bez sexu a pokud ani po těchto 6 týdnech není tělo plně zhojeno, je dobré ještě chvíli vydržet. Mnoho žen však sází na své individuální pocity. Pokud se cítí v pořádku již po 3 týdnech nebo po měsíci, mohou sex klidně opatrně vyzkoušet. Vždy je ale potřeba dodržovat hygienu a používat ochranu - ideálně tady vychází kondom. Po období šestinedělí se dají doporučit také spermicidní gely, pesary či poševní globule. Hormonální antikoncepce se doporučuje až po ukončení kojení.

 

Chuť na sex

 

Mnoho žen natolik vyčerpává péče o novorozence, že nemají na sex ani pomyšlení. Ke sníženému apetitu mnohdy přispívá i laktační psychóza - depresivní stavy, které přicházejí i ve více vlnách a týkají se prakticky celého šestinedělí. Nehledě na to, že zážitek ze sexu opravdu nemusí být takový, jaký se očekává. Zatímco při vzrušení vám může z prsu téct mléko, v intimních partiích se přirozeného zvlhčení nedostává. Na vině je právě kojení, které má za následek vyšší hodnoty hormonu prolaktinu. Partner by tedy měl být maximálně trpělivý a v začátcích se spokojit například jen s mazlením.





Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže Zácpa, průjem, nadýmání a další střevní potíže

Střevní potíže v šestinedělí nejsou ničím neobvyklým. Ženské tělo prochází mnoha změnami a může se tak objevit zácpa, průjem či nadýmání. Na vině jsou především vlivy hormonů a chce to čas, než tyto problémy samy od sebe odezní.

Alkohol a cigarety v šestinedělí Alkohol a cigarety v šestinedělí

Alkohol a cigarety by pro každou ženu v období těhotenství a mateřství měly být naprosté tabu. Jedná se o neřesti, kterou mohou vážně ovlivnit zdravotní stav miminka a během doby, co je ve vašem bříšku mu způsobit vývojové...

Povislá kůže po porodu Povislá kůže po porodu

Ač je příchod dítěte na svět velká a krásná událost, novopečeným maminkám po porodu občas přibudou i nějaké ty „vady na kráse“. Kromě kil navíc se často potýkáme s nevzhledným povoleným bříškem, a ať cvičíme jak...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka