facebook
Dobrý podvečer, je úterý 3.12.2024 a svátek slaví Barbora

Kojení a alkohol


Ilustrační fotografie


Po mnoho let se traduje, že alkohol je v těhotenství a mateřství tabu, stejně jako cigarety a nadměrný přísun kofeinu. Jak to je ale doopravdy? I jedna sklenička vína, piva nebo panák tvrdého alkoholu uškodí?

 

Názory na alkohol v mateřství jsou různé a mění se člověk od člověka, země od země. Nadměrné pití je jistě škodlivé a pro miminko nebezpečné. Pokud budete propadat alkoholu v těhotenství, hrozí, že se vám narodí postižené dítě - bude trpět například fetálním alkoholovým syndromem, hyperaktivitou nebo poruchami učení. Rovněž může být mentálně nebo fyzicky zaostalé. Není tedy radno si alkoholem zahrávat.

 

Bezpečné množství alkoholu

 

Jaké množství je však bezpečné? Existuje vůbec nějaká hranice, při které nejsou pozorovány žádné následky na dítě? Nejvyšší pravděpodobnost rozvoje postižení je v případě, že budete dlouhodobě konzumovat cca 60 gramů čistého alkoholu každý den. Ačkoliv nejnovější studie se přiklánějí k tomu, že hranice je ještě o něco nižší. I tak zde však můžeme odvodit, že sklenka vína či piva jednou až dvakrát týdně žádné škody nenapáchá. Ba dokonce může i pomoci.

 

Alkohol působí na naše zábrany, dokáže nás uklidnit a pomoci při stresu, kterého má matka po porodu opravdu požehnaně. Jestli si tedy dá se svým partnerem večer po kojení skleničku, nemusí se cítit provinile. Je totiž samozřejmě lepší ihned po požití alkoholického nápoje nekojit. I tak by se ale na novorozence přenesl jen minimálně a ten by s nejvyšší pravděpodobností jeho vliv vůbec nepocítil.

 

Nadměrná konzumace alkoholu při kojení

 

Co se však rozhodně nedoporučuje, je časté požívání alkoholických nápojů. To už by totiž mohlo vyvolat podrážděnost miminka nebo poruchy spánku. Projevy jsou zde čistě individuální. Zároveň se alkohol může podepsat i na produkci mléka, kterou je schopen snižovat. Domů si pro svůj bezpečný pocit můžete pořídit alkoholový tester a přesvědčit se o tom, že při kojení nemáte žádný zbytkový alkohol v krvi.





Kojení – mechanismus, technika, rizika Kojení – mechanismus, technika, rizika

Kojení je jednou z forem výživy mláďat, kterou mají všichni savci společnou. Kojení zastává funkci výživovou, ale i psychosociální, jelikož během něj dochází k utváření specifického vztahu mezi matkou a dítětem.

Mastitida jako komplikace kojení Mastitida jako komplikace kojení

Mastitida neboli zánět prsní žlázy je infekční onemocnění, které může postihnout kojící ženy a zkomplikovat tak kojení. Mastitida je doprovázena vysokými teplotami a horkostí pociťovanou v prsu. Většinou se projeví hned...

Dárcovství mateřského mléka Dárcovství mateřského mléka

Mateřské mléko je jedinečná a fyziologická strava pro novorozence a později i pro kojence. Samozřejmě se občas přihodí, že matka z nějakého důvodu nemůže poskytnout svému dítěti své mléko. V takovém případě je dítě odkázáno...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka