Užívání léků v období kojení je hojně diskutovaným tématem. Než začnete brát jakékoliv léky volně prodejné nebo předepsané, je určitě dobré poradit se s lékařem a informovat ho o tom, že kojíte. Kromě léků je potřeba dát si pozor i na různé potravinové doplňky. Čtěte proto příbalové letáky, ze kterých se o produktu vždy dozvíte nejvíce informací.
Rozdělení léků dle vlivu na mateřské mléko
Byť léky do mateřského mléka pronikají v minimálním množství, některé z nich jsou v tomto období zcela nevhodné. Zkušený lékař je však většinou dokáže nahradit příznivější alternativou. Můžeme se tak setkat s léky zcela kontraindikovanými, relativně kontraindikovanými a bezpečnými. Mezi ty první - zcela kontraindikované - patří cytostatika (léky na nádorová onemocnění), tyreostatika (na štítnou žlázu) a imunosupresiva (k tlumení reakcí naší obranyschopnosti). Mnoho maminek braní léků v době kojení zneklidňuje. Je nutné si ale uvědomit, že v této době jejich projevy dopadají na miminko mnohem méně než v těhotenství.
Zvýšenou opatrnost doporučujeme také při užívání léků na krevní tlak, epilepsii nebo v případě psychických poruch.
Relativně kontraindikované léky se nedoporučuje užívat dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Většinou je k nim navíc možné zvolit i bezpečnější variantu. Patří sem například sulfonamidy, chloramphenicol a vybrané ženské hormony - estrogen.
Léky, které se považují za bezpečné, je nutné brát v obvyklých dávkách. Jakmile bude jejich dávkování výrazně navýšeno, opět mohou představovat problém. V době kojení tak můžete užívat vitamíny a minerály (například železo), antihistamika využívající se pří léčbě alergií, analgetika (paralen, brufen nebo acylpyrin) či digoxin nebo inzulín. Léky se obecně doporučuje užívat po kojení nebo pokud chystáte v kojení pauzu. Určitě si je neberte těsně před krmením vašeho miminka. Tímto způsobem minimalizujete přenos látek v mateřském mléce.
Jak postupovat při užívání léků
Pokud už musíte brát léky, při kterých není kojení úplně nejvhodnější, můžete ho na chvíli přerušit a miminko začít dokrmovat umělým mlékem. Jestliže budete své mléko pravidelně odstříkávat, bude se vám i dále tvořit a ke kojení se pak budete moci vrátit.
Kromě výše uvedených léků byly dále prokázány negativní účinky alkoholu, nikotinu, kofeinu a drog na mateřské mléko. Zatímco alkoholických nápojů a kouření byste se měla vyvarovat, jeden šálek kávy si po kojení klidně dopřát můžete.
|
Období kojení je pro každou maminku velmi důležité nejen z pohledu péče o dítě, ale i z hlediska vlastního zdraví a regenerace po porodu.
Při kojení svého miminka můžete zaujímat několik poloh - vleže, vsedě, vpolosedě nebo se rozhodnout kojit například s polštářem. Vyberte si polohu, která bude maximálně příjemná vám i vašemu miminku. Polohy můžete libovolně...
Každá maminka se jistě těší, až bude moci začít kojit své miminko. Pohodlné kojení je proto velmi důležité. Mateřství sebou přináší i stres a únavu, špatně padnoucí spodní prádlo tak dokáže opravdu znepříjemnit den. Navíc nekvalitní...
2013 Copyright © - Další šíření obsahu tohoto webu je bez písemného souhlasu majitele zakázáno. Pro ženy v období těhotenství je tu těhotenské oblečení a móda v přehledné nabídce a pro miminka zase kojenecké oblečení, vše v prvotřídní kvalitě. Pokud rádi cestujete je tu pro Vás levná dovolená s dětmi v Čechách. Módní oblečení na styls.cz - šaty, kabelky, šátky, spodní prádlo a další super kousky.