facebook
Příjemnou noc, je pondělí 21.4.2025 a svátek slaví Alexandra

Kojení a léky


Ilustrační fotografie


Užívání léků v období kojení je hojně diskutovaným tématem. Než začnete brát jakékoliv léky volně prodejné nebo předepsané, je určitě dobré poradit se s lékařem a informovat ho o tom, že kojíte. Kromě léků je potřeba dát si pozor i na různé potravinové doplňky. Čtěte proto příbalové letáky, ze kterých se o produktu vždy dozvíte nejvíce informací.

 

Rozdělení léků dle vlivu na mateřské mléko

 

Byť léky do mateřského mléka pronikají v minimálním množství, některé z nich jsou v tomto období zcela nevhodné. Zkušený lékař je však většinou dokáže nahradit příznivější alternativou. Můžeme se tak setkat s léky zcela kontraindikovanými, relativně kontraindikovanými a bezpečnými. Mezi ty první - zcela kontraindikované - patří cytostatika (léky na nádorová onemocnění), tyreostatika (na štítnou žlázu) a imunosupresiva (k tlumení reakcí naší obranyschopnosti). Mnoho maminek braní léků v době kojení zneklidňuje. Je nutné si ale uvědomit, že v této době jejich projevy dopadají na miminko mnohem méně než v těhotenství.

 

Zvýšenou opatrnost doporučujeme také při užívání léků na krevní tlak, epilepsii nebo v případě psychických poruch.

 

Relativně kontraindikované léky se nedoporučuje užívat dlouhodobě nebo ve vysokých dávkách. Většinou je k nim navíc možné zvolit i bezpečnější variantu. Patří sem například sulfonamidy, chloramphenicol a vybrané ženské hormony - estrogen.

 

Léky, které se považují za bezpečné, je nutné brát v obvyklých dávkách. Jakmile bude jejich dávkování výrazně navýšeno, opět mohou představovat problém. V době kojení tak můžete užívat vitamíny a minerály (například železo), antihistamika využívající se pří léčbě alergií, analgetika (paralen, brufen nebo acylpyrin) či digoxin nebo inzulín. Léky se obecně doporučuje užívat po kojení nebo pokud chystáte v kojení pauzu. Určitě si je neberte těsně před krmením vašeho miminka. Tímto způsobem minimalizujete přenos látek v mateřském mléce.

 

Jak postupovat při užívání léků

 

Pokud už musíte brát léky, při kterých není kojení úplně nejvhodnější, můžete ho na chvíli přerušit a miminko začít dokrmovat umělým mlékem. Jestliže budete své mléko pravidelně odstříkávat, bude se vám i dále tvořit a ke kojení se pak budete moci vrátit.

 

Kromě výše uvedených léků byly dále prokázány negativní účinky alkoholu, nikotinu, kofeinu a drog na mateřské mléko. Zatímco alkoholických nápojů a kouření byste se měla vyvarovat, jeden šálek kávy si po kojení klidně dopřát můžete.





Co je pro maminku nejlepší jíst v období kojení miminka Výživa, trendy a důležité vitamíny Co je pro maminku nejlepší jíst v období kojení miminka: Výživa, trendy a důležité vitamíny

Období kojení je pro každou maminku velmi důležité nejen z pohledu péče o dítě, ale i z hlediska vlastního zdraví a regenerace po porodu.

Polohy při kojení - vleže a vsedě Polohy při kojení - vleže a vsedě

Při kojení svého miminka můžete zaujímat několik poloh - vleže, vsedě, vpolosedě nebo se rozhodnout kojit například s polštářem. Vyberte si polohu, která bude maximálně příjemná vám i vašemu miminku. Polohy můžete libovolně...

Správná podprsenka na kojení Správná podprsenka na kojení

Každá maminka se jistě těší, až bude moci začít kojit své miminko. Pohodlné kojení je proto velmi důležité. Mateřství sebou přináší i stres a únavu, špatně padnoucí spodní prádlo tak dokáže opravdu znepříjemnit den. Navíc nekvalitní...

Podělte se o své názory na tento článek.
zalozka